Teknoloji 11 Mayıs 2024

ABD’de Çin menşeli elektrikli arabaların vergisi 4 katına çıkarılıyor!

ABD’de Çin menşeli elektrikli arabaların vergisi 4 katına çıkarılıyor!

ABD Başkanı Joe Biden’ın Çin’e karşı gümrük vergilerini dört kat artırıyor. İki farklı kaynağa göre, Biden yönetimi gelecek hafta Çin ‘e yönelik elektrikli araçlar da dahil olmak üzere stratejik sektörlere yönelik yeni gümrük vergilerini duyurmayı planlıyor.

Bu kararla birlikte özellikle çipler ve güneş enerjisi ekipmanları gibi belirli sektörlerin hedef alınacağı ifade ediliyor. Ancak vergi miktarı ve kategorilerine ilişkin net bilgilere henüz ulaşılamamış durumda.

ABD’de Çin menşeli elektrikli arabaların vergisi 4 katına çıkarılıyor!
ABD’de Çin menşeli elektrikli arabaların vergisi 4 katına çıkarılıyor! 14

Bu kararın, ABD’nin Çin ile ticari ilişkilerindeki mevcut dinamiği nasıl etkileyeceği merak konusu. Trump döneminde uygulanan geniş kapsamlı gümrük vergilerinin Çin’in benzer adımlarla karşılık vermesine yol açması göz önünde bulunduruluyor. Biden yönetiminin, bu yeni adımlarla Çin’e karşı daha sert bir tutum takınarak, ticaret politikalarında önemli bir değişiklik yapma niyetinde olduğu belirtiliyor. Çin menşeli elektrikli araçlar da bunun başlangıcı gibi görünüyor.

Biden’ın Çin’le ticaret savaşı istemediğini belirtmesine rağmen neden böyle bir adım attığı henüz çözülemedi. Her iki adayın da serbest ticaret fikrine karşı daha sert bir tutum takındığı bir dönemde, ABD’nin Çin’e karşı uygulayacağı politikaların küresel ticaret üzerindeki etkileri yakından takip ediliyor.


ABD’de Çin menşeli elektrikli arabaların vergisi 4 katına çıkarılıyor!

Kamu bankaları tek bir ATM’de toplanacak! İşte o bankalar

TAM projesi kapsamında kamu bankaları tek bir ATM ‘de toplanacak. Gelin projenin detaylarına birlikte göz atalım.

Öte yandan Biden yönetiminin Çin’e yönelik bu tarz adımlarının, özellikle seçim atmosferinde nasıl bir yankı uyandıracağı da önemli bir soru işareti. Zira seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte, adayların dış politika ve ticaret politikaları daha fazla ön plana çıkıyor ve bu tür hamleler seçmenlerin tercihlerini etkileyebiliyor.

Türkiye’de Çin ’den gelen elektrikli araçlara uygulanan vergi oranı ise %10+%40. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

source

Spread the love <3

You may also like...

Mar
28
2024
0
Mastering English proficiency: steps to boost your language skills - SBS Australia

Mastering English proficiency: steps to boost your language skills – SBS Australia

School and education concept Source: Moment RF / Nora Carol Photography/Getty ImagesEnglish for WorkHow to improve your English pronunciationMiniPod: W...

Spread the love <3

Users say Glassdoor added real names to user profiles without their consent

Users of the popular site Glassdoor, which lets anyone anonymously sign up to review companies they have worked for, say...

Spread the love <3
May
29
2024
0

Seven major hurricanes could hit the Atlantic – as experts predict more active season

This year’s Atlantic hurricane season has an 85% chance of being more active than usual, according to experts. Seventeen to...

Spread the love <3
Nis
09
2024
0
Nvidia, Samsung’un müşterisi oluyor!

Nvidia, Samsung’un müşterisi oluyor!

Nvidia, özellikle yapay zekalı ekran kartlarının ihtiyaç duyduğu çip paketleme süreçleri için Samsung firmasının kapısını çaldı. Yapılan büyük siparişle birlikte...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?