Teknoloji 6 Haziran 2024

Adobe kullanım şartlarını değiştirdi, kullanıcılar küplere bindi!

Adobe, kullanıcılarının içeriklerine hem manuel hem de otomatik yöntemlerle erişim sağlayabileceğini belirten yeni kullanım şartlarını kabul etmelerini zorunlu tutuyor. Kullanıcılar, bu şartları kabul etmedikleri takdirde Adobe uygulamalarını kullanamıyorlar. Haliyle kullanıcılar kızgın, hatta tanındık profesyoneller bile.

Adobe’un yeni kullanım şartları, hizmetleri ve yazılımları iyileştirme amacıyla kullanıcıların içeriklerini kullanma, çoğaltma, halka açık olarak gösterme, dağıtma, değiştirme, türev çalışmalar oluşturma ve çevirme haklarını içeriyor.

Bu durum, birçok profesyonelin ve yaratıcı kullanıcıların tepkisini çekti. DC Comics ve Nike gibi önemli müşterileri olan tasarımcı Wetterschneider, bu duruma tepki göstererek, “Profesyonelseniz, NDA altındaysanız, yaratıcı bir kişiyseniz, avukatsanız, doktor veya gizli dosyalarla çalışan biriyseniz, Adobe’u iptal etme ve tüm uygulamaları silme zamanı. Adobe’a güvenilemez” dedi.

Film yönetmeni Duncan Jones da benzer şekilde tepki gösterdi. Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Hey @Photoshop, bu sabah bizi imzalamaya zorladığınız yeni anlaşma neydi? Üzerinde çalıştığımız bir filmi burada yapıyoruz ve hayır, Photoshop’u kullanmamız için ödeme yaptığımız için aniden çalışmamız üzerindeki haklara sahip olamazsınız” diyerek tepkisini dile getirdi.

Adobe’un bu yeni kullanım şartlarının, kullanıcıların içeriklerini gelecekteki yapay zeka modellerini eğitmek için kullanma amacına yönelik olduğu düşünülüyor. Adobe, geçtiğimiz yıl üretken yapay zeka ürünlerini piyasaya sürdü ve bu ürünlerin eğitimi için kendi stok görüntü kütüphanesini ve kamuya açık diğer medya içeriklerini kullandığını belirtti. Ancak, kullanıcıların içeriklerinin bu şekilde kullanılması, özellikle profesyonel işler için Adobe uygulamalarına güvenenler arasında büyük endişe yarattı.
Xbox Games Showcase yaklaşıyor! Neler bekliyoruz?

Önümüzdeki hafta sonu gerçekleşecek olan Xbox Games Showcase etkinliğinden neler bekliyoruz? İşte detaylar!

Adobe’un tam kullanım şartları sayfası, belgenin en son Şubat 2024’te güncellendiğini belirtse de bu güncelleme Adobe uygulamalarında görülen pop-up bildirimleriyle kullanıcıların dikkatine sunulana kadar büyük ölçüde gözden kaçmıştı. Bu güncelleme, geniş çapta tepki çekti ve birçok kullanıcı, Adobe’un içeriklerini nasıl kullanacağına dair kontrol eksikliği konusunda endişelerini dile getirdi.

Adobe’un abonelik planları, kullanıcıların yerel cihazlarında işlenen veya depolanan içerikleri analiz etmediğini belirtse de, bulut depolama hizmetlerinde belirli durumlarda verilere erişebileceğini belirtiyor. Bu durum, kullanıcılar arasında içerik analizinin opt-in olması gerektiği konusunda tartışmalara yol açtı.

Adobe, bu tartışmalı değişikliklerin ardından kullanıcılarının güvenini yeniden kazanmak ve endişelerini gidermek için adımlar atmak zorunda kalacak gibi görünüyor. Bu süreçte, Adobe’un nasıl bir yol izleyeceği ve kullanıcılarına ne tür güvence vereceği merakla bekleniyor zira henüz bir açıklama yapılmadı.


source

Spread the love <3

You may also like...

May
26
2024
0
US delegation arrives in Taiwan days after China military drills

US delegation arrives in Taiwan days after China military drills

A US congressional delegation has touched down in Taiwan days after China launched military drills around the self-governed island. This...

Spread the love <3
Şub
29
2024
8
Westlife singer pulls out of tour

Westlife singer pulls out of tour

Westlife star Mark Feehily has announced he is “temporarily” standing down from all touring with the band due to what...

Spread the love <3
Mar
10
2024
11
Uygun fiyatlı Poco X6 Neo tanıtım tarihi açıklandı

Uygun fiyatlı Poco X6 Neo tanıtım tarihi açıklandı

Orta segment pazarında daha fazla kullanıcıya ulaşmak isteyen Poco, yeni modeli için çalışmalarını tamamladı. Geçtiğimiz haftalarda teknik özellikleri sızdırılan Poco...

Spread the love <3
Nis
25
2024
0
216: Your Teachers Need a Win

216: Your Teachers Need a Win

I have no new strategies or tools or books to share with you this week. Nothing new to implement. Just...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?