Teknoloji 27 Mart 2024

ASELSAN, rekor kırmaya devam ediyor!

ASELSAN, rekor kırmaya devam ediyor!

Türkiye’nin önde gelen savunma sanayii şirketlerinden ASELSAN, 2023 yılında finansal ve teknolojik açıdan kayda değer başarılar elde etti. Şirketin yıllık cirosu yüzde 10 artışla 73,6 milyar TL’ye ulaşırken, brüt kârı yüzde 13, FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı) ise yüzde 14 artış göstererek 16 milyar TL oldu. Net kârı 7,4 milyar TL’ye ulaşan ASELSAN, öz kaynaklarının aktife oranını yüzde 59 olarak gerçekleştirdi.

ASELSAN, 2023’te tarihi rekor kırdı

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol’un değerlendirmelerine göre şirket, 2023 yılını teknolojik yenilikler ve ihracat alanında önemli başarılarla kapattı. CENK, AKREP, ALPER Radarları, YENER Mayın Tespit Sistemi, ASELFLIR-400 Kamerası gibi pek çok yeni ve kritik teknolojiyi Türkiye’nin kullanımına sundu. Ayrıca ASELFLIR-500 gibi kendi alanında dünyanın en iyi kameralarından birinde, SİPER hava savunma sisteminde ve DERİNGÖZ otonom sualtı aracı gibi önemli projelerde büyük ilerlemeler kaydedildi.

ASELSAN, rekor kırmaya devam ediyor!
ASELSAN, rekor kırmaya devam ediyor! 12

2023’te ASELSAN’ın ihracat faaliyetleri de dikkat çekiciydi. Şirket, dört ülkeye ilk defa ihracat yaparak ve 20’den fazla ürünü ilk kez yurt dışına satışını gerçekleştirerek tarihi bir başarıya imza attı. Bu başarıların arasında Şili’de kazanılan tank modernizasyon ihalesi özellikle önemli bir yer tutuyor. Ayrıca 601 milyon dolarlık yeni ihracat sözleşmesi imzalanarak tarihi bir rekora ulaştı.


ASELSAN, rekor kırmaya devam ediyor!

Bayraktar TB3, yerli sistemlerle 25. uçuşunu tamamladı! İşte o anlar

Bayraktar TB3, ASELFLIR-500 Elektro-Optik Sistemi ile gerçekleştirdiği 25. uçuşunu tamamlayarak toplamda 196 saatlik uçuş süresine ulaştı.

Hürkuş, Bayraktar TB2, Anka, MİLGEM, Ejder Yalçın, Kirpi gibi Türkiye’nin önemli savunma platformlarını geliştirdiği teknolojilerle destekleyerek bu platformların küresel rekabetteki yerini güçlendirdi. Ek olarak dünyanın en büyük savunma sanayii şirketleri arasında 47. sıraya yükselen ASELSAN, Türkiye’nin de en çok Ar-Ge harcaması yapan şirketlerine öncülük etti.

İleri Malzeme Tesisi, Güdüm Kiti Entegrasyon ve Üretim Tesisi ile Elektronik Harp Üretim ve Entegrasyon Tesisi gibi önemli tesisleri faaliyete geçirdi. FLIR kamera sistemleri, hava savunma sistemleri, mikroelektronik ve AESA radar alanlarında dört büyük yatırım daha başlattı.

source

Spread the love <3

You may also like...

Nis
29
2024
0
Galaxy Z Fold 6 Ultra mı geliyor? Z Fold 6 özellikleri ortaya çıktı!

Galaxy Z Fold 6 Ultra mı geliyor? Z Fold 6 özellikleri ortaya çıktı!

Yıllardır Samsung katlanabilir Android telefon piyasasında lider konumda ilerlerken, Xiaomi ve vivo gibi markalar tarafından üretilen modellerle artık kendini daha...

Spread the love <3
Mar
09
2024
8
Ceasefire deal in Gaza before Ramadan &#039;looking tough&#039;, Biden says - after US denies causing airdrop deaths

Ceasefire deal in Gaza before Ramadan 'looking tough', Biden says – after US denies causing airdrop deaths

US President Joe Biden has said reaching a six-week ceasefire deal in Gaza before the start of Ramadan is “looking...

Spread the love <3
Nis
15
2024
0
Israelis are used to living under threat - but this is new

Israelis are used to living under threat – but this is new

It’s a new day in Israel but the unprecedented attack by Iran has left this country feeling shaken. Schools and...

Spread the love <3
Nis
11
2024
0
Tasarım yenilendi: 2025 Mercedes EQS tanıtıldı!

Tasarım yenilendi: 2025 Mercedes EQS tanıtıldı!

Mercedes eskiden beri lüks araçları ile nam salmış bir marka. Bu unvanın hakkını EQS modelinde de veren şirket, tam elektrikli...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?