Teknoloji 7 Haziran 2024

Bakandan açıklama: Türkiye’nin garaj modeli başarıya ulaştı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, APY TEKMER Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada Türkiye’nin teknoloji alanında geldiği noktaya dikkat çekti ve geleceğe yönelik hedeflerini anlattı. İşte detaylar…

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır: “Türkiye’nin teknoloji yıldızı parlamaya devam ediyor”

Kacır, hızla değişen teknoloji dünyasında Türkiye’nin geleneksel iş modellerini yıkarak ekonomik büyümenin yeni itici gücü olan teknoloji girişimciliğini desteklediğini vurguladı. Türkiye’nin kritik teknolojileri yerli ve milli imkanlarla geliştirme hedefine ulaşmak için uygulama ve düzenlemelerle teknoloji girişimlerini desteklediklerini belirtti.

Bakandan açıklama: Türkiye’nin garaj modeli başarıya ulaştı! 18

Konuşmasında Türkiye’nin teknoloji üssü haline gelmesi için atılan adımları sıralayan Bakan Kacır, Ar-Ge ve tasarım merkezlerine verilen desteklerin yanı sıra hızlandırıcı ve kuluçka merkezleriyle tohum aşamasındaki girişimlerin desteklendiğini ifade etti. TEKNOFEST gibi organizasyonlarla gençlerin teknoloji geliştirmeye teşvik edildiğini ve fikirden ürüne giden yolda binlerce girişimin doğduğunu söyledi.
Bakan Şimşek açıkladı: Kamuda tasarruf seferberliği başladı!

Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi açıklandı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamudaki düzenlemeleri ele aldı.

Girişimlerin desteklenmesinde “Deneyap Atölyeleri”nin önemini vurgulayan Bakan Kacır, fonların fonu mekanizmalarıyla kamu kaynaklarının girişim ekosistemine aktarıldığını belirtti. Bu kapsamda Teknoloji ve İnovasyon Fonu ile 66 girişime 112,3 milyon avro yatırım yapıldığını ve Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yürütülen Tech-InvesTR programıyla da 92 girişime 1,95 milyar lira kaynak sağlandığını açıkladı.

Bakan Kacır, Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu aracılığıyla 38 girişime 15 milyon doların üzerinde yatırım yapıldığını da sözlerine ekledi. Ayrıca, Ar-Ge merkezleri ve teknopark firmalarının teşviklerden yararlanarak girişimlere yatırım yapmasının önünün açıldığını da belirtti.

Bakandan açıklama: Türkiye’nin garaj modeli başarıya ulaştı! 19

TÜBİTAK Girişimcilik Destek Programı’nın (BiGG) yatırım programına dönüştürüldüğünü ve bugüne kadar 2 bin 293 teknoloji girişiminin kurulmasını sağladığını belirten Kacır, KOSGEB aracılığıyla son 3 yılda girişimcilere 7,4 milyar lira kaynak aktarıldığını söyledi.

Turcorn 100 Programı ile hızlı büyüme potansiyeli taşıyan teknoloji girişimlerinin küresel pazarlara açılmasına destek olunduğunu ve Türkiye’ye özgü garaj modeli başarı hikayelerinin desteklendiğini vurguladı.

Bakandan açıklama: Türkiye’nin garaj modeli başarıya ulaştı! 20

Ayrıca Teknoloji Geliştirme Merkezleri (TEKMER) Destek Programı ile yenilikçi fikirlerin ticarileşmesinde önemli rol oynayan TEKMER’lere bugüne kadar 263 milyon liranın üzerinde destek sağlandığını açıkladı.

Konuşmasında yapay zeka alanına da değinen bakan, bu alanda yaşanabilecek tekelleşmenin önüne geçmek ve Türkiye’nin yapay zeka ekosistemini geliştirmek için çalıştıklarını belirtti. Ulusal Yapay Zekâ Enstitüsü’nün kurulduğunu ve Yapay Zekâ Ekosistem Çağrılarıyla, uluslararası iş birlikleriyle, araştırma merkezleriyle ve süper hızlı bilgisayarlarla bu alanda önemli adımlar atıldığını ifade etti.


source

Spread the love <3

You may also like...

Nis
06
2024
0
تعلم اساسيات رياكت في ساعة | Learn React in 1 hour

تعلم اساسيات رياكت في ساعة | Learn React in 1 hour

تعلم اساسيات react في ساعة واحده من خلال تطبيق مشروع متكامل لفهم كيفية عمل رياكت و اتقان المفاهيم الاساسية لاستخدام...

Spread the love <3
Nis
28
2024
0
Dünyanın en büyük 3D yazıcısı tanıtıldı!

Dünyanın en büyük 3D yazıcısı tanıtıldı!

Dünyanın en büyük polimer 3D yazıcısı Factory of the Future 1.0 resmi olarak görücüye çıktı. FoF 1.0 ismiyle duyurulan dev...

Spread the love <3
May
13
2024
0
Türkiye’nin en büyük kripto ödül kampanyası başlıyor: Tam 21 milyon TL!

Türkiye’nin en büyük kripto ödül kampanyası başlıyor: Tam 21 milyon TL!

Kampanya, 9 Mayıs 2024 tarihinde başlayacak ve 9 Haziran 2024 tarihine kadar devam edecektir. Toplamda 31 gün sürecek olan bu...

Spread the love <3
May
21
2024
0
SeekOut, a recruiting startup last valued at $1.2 billion, lays off 30% of its workforce

SeekOut, a recruiting startup last valued at $1.2 billion, lays off 30% of its workforce

SeekOut, an eight-year-old recruiting startup that uses AI to find candidates, cut about 30% of its workforce this past Thursday,...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?