Teknoloji 8 Haziran 2024

BM’den Türkiye’nin devasa güneş enerji santraline ziyaret!

Ankara’da bulunan Kalyon Fotovoltaik Güneş Teknolojileri Fabrikası (Kalyon PV) ve Konya Karapınar’daki devasa güneş enerjisi santrali, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Birleşmiş Milletler heyetini ağırladı.

Birleşmiş Milletler heyeti, Türk güneş enerji santralini gezdi!

Ankara’da bulunan ve %100 Türk sermayeli Kalyon PV tarafından üretilen güneş panelleri, Konya Karapınar’da hayata geçirilen devasa güneş enerjisi santrali ile Türkiye’yi enerjide kendi kendine yeten bir ülke olma yolunda önemli bir adım öne taşıyor.

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında Kalyon PV ve Karapınar GES’i ziyaret eden Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı Gençlik Danışma Kurulu (UN Habitat) heyeti, tesislerin sürdürülebilir enerji üretiminde örnek bir model olduğunu vurguladı.

BM’den Türkiye’nin devasa güneş enerji santraline ziyaret! 16

Kalyon PV Yönetim Kurulu Başkanı Kübra Kalyoncu Şeherli, Karapınar GES’in, çölleşmiş bir araziyi devasa bir enerji üretim tesisine dönüştürerek sürdürülebilirlik ve çevre koruma alanında örnek teşkil ettiğini belirtti. Şeherli ayrıca, Kalyon PV’nin 2024 yılı sonuna kadar Şanlıurfa Viranşehir’de kuracağı GES ile “karbon nötr güneş paneli üretimi” gerçekleştiren bir firma haline geleceğini duyurdu.

Proje, yıllık 1,7 milyon ton karbon emisyonunun önüne geçerek 2 milyon nüfuslu bir şehrin enerji ihtiyacını karşılamayı hedefliyor. UN Habitat Genel Sekreter Yardımcısı ve İcra Direktör Vekili Michal Mlynar, video konferans yoluyla katıldığı panelde Türkiye’nin “Sıfır Atık” projesini hayata geçirmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

BM’den Türkiye’nin devasa güneş enerji santraline ziyaret! 17

BM Habitat Programı Yöneticisi Douglas Ragan ise, Kalyon PV Fabrikası’nın entegre üretim kapasitesi, ileri teknolojisi ve yüksek yerlilik oranıyla etkileyici olduğunu ifade etti. Kalyon Enerji Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Dr. Murtaza Ata, Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali’nin Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise sayılı büyüklükteki güneş enerji santrallerinden biri olduğunu belirterek, projenin Türkiye’nin güneş enerjisi santrali kurulu gücünü %15 oranında artırdığını sözlerine ekledi.
Güneş görmeyen ülke, güneş enerjisi rekoru kırdı!

Güneş görmeyen ülke Almanya, yenilenebilir enerji rekoru kırdı. Elde edilen elektrik üretimi ile 2024’te tarihi bir rekora imza attı.

Etkinlik kapsamında düzenlenen “Dünya Çevre Günü Gençlik Paneli 2024: Sürdürülebilir Geleceği Birlikte Tasarlamak” başlıklı panelde ise, gençler iklim değişikliğiyle mücadele, kirliliğin azaltılması ve temiz enerjiye geçiş gibi konularda görüşlerini paylaşma fırsatı buldu.

Kalyon Holding CEO’su Mustafa Koçar, gençlerin daha yaşanabilir bir dünya ve daha iyi bir gelecek için önemli bir rol oynadığına inandıklarını vurguladı. Koçar, Birleşmiş Milletler ile Kalyon Karapınar GES’te bir araya gelmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

source

Spread the love <3

You may also like...

May
22
2024
0
The JavaScript Interview Prep Handbook – Essential Topics to Know + Code Examples

The JavaScript Interview Prep Handbook – Essential Topics to Know + Code Examples

JavaScript is a widely used language in web development and powers interactive features of virtually every website out there. JavaScript...

Spread the love <3
Nis
16
2024
0
Apple pulls a Game Boy emulator for App Store violations, but says game emulators are allowed

Apple pulls a Game Boy emulator for App Store violations, but says game emulators are allowed

Apple has removed iGBA, a Game Boy emulator app for the iPhone, after approving its launch over the weekend. The...

Spread the love <3
May
10
2024
0
AI chip startup DEEPX secures $80M Series C at a $529M valuation 

AI chip startup DEEPX secures $80M Series C at a $529M valuation 

DEEPX is a South Korean on-device AI chip (NPU, or neural processing unit) startup that makes hardware and software for...

Spread the love <3
Nis
25
2024
0
you need to learn SQL RIGHT NOW!! (SQL Tutorial for Beginners)

you need to learn SQL RIGHT NOW!! (SQL Tutorial for Beginners)

Keep your database of accounts and passwords secure by using DashLane! Sign up now at … Spread the love <3

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?