Teknoloji 5 Haziran 2024

Bu iPhone modelleri, iOS 18’in bazı yapay zeka özelliklerini almayabilir!

Apple’ın iOS 18 ‘de büyük bir yapay zeka devrimi planladığını geçtiğimiz hafta yazmıştık, ancak bazı yeni özelliklerin, yeni işletim sisteminin cihaz uyumluluk listesinde görünseler bile eski iPhone ‘larda çalışması pek olası değil gibi görünüyor.

Apple’ın iOS 18 için ilk yapay zeka yol haritasının iki bölümden oluştuğu söyleniyor: Cihaz üzerinde işlenecek temel yapay zeka özellikleri ve Apple’ın sunucularıyla iletişim gerektirecek daha gelişmiş yetenekler.

Bu iPhone modelleri, iOS 18’in bazı yapay zeka özelliklerini almayabilir! 16

Bu özelliklerin merkezinde yeniden tasarlanmış bir Siri yer alıyor. Bu amaçla Apple mühendisleri, Siri’nin temel yazılımını üretken yapay zekanın temelini oluşturan algoritma olan büyük dil modellerini (LLM’ler) kullanarak yeniden tasarlamak zorunda kaldılar.

Bloomberg’den Mark Gurman’a göre, bu sayede Siri belirli belgeleri açmak, notları klasörlerde düzenlemek, bir e-postayı silmek, bir makaleyi özetlemek, bir web bağlantısını e-postayla göndermek ve daha pek çok şey yapabilecek. Apple’ın bu özellikleri otomatik olarak etkinleştirmek için insanların cihazlarında ne yaptıklarını analiz etmek üzere yapay zekayı kullanmayı planladığı düşünülüyor.
iOS 18 ile Siri’ye büyük yapay zeka güncellemeleri geliyor

Apple, iOS 18 güncellemesi ile Siri ‘ye önemli yapay zeka (AI) iyileştirmeleri getirmeye hazırlanıyor. Gelin detaylara birlikte bakalım!

Apple’ın kendi LLM’sinin temel yapay zeka görevleri olarak kabul edilen görevleri yerine getirmesi bekleniyor ve tamamen cihaz üzerinde olacak. Başka bir deyişle model, bulut yerine iPhone’un işlemcisi tarafından destekleniyor. Temel bir görevin kriterlerinin ne olacağı belli değil, ancak LLM’nin bir isteğin cihazda mı işlenebileceğini yoksa Apple’ın sunucularını mı gerektirdiğini belirleyen kodu içereceği söyleniyor.

Gurman’a göre, cihaz üzerindeki yapay zeka yeteneklerinin çalışması için büyük ölçüde iPhone 15 Pro veya üstü bir modele ihtiyaç duyulacak. Bu arada, söylentiler iOS 18’in iOS 17 ile aynı iPhone modelleriyle uyumlu olacağını gösteriyor. Bu iki haberi birleştirdiğimizde, aşağıdaki iPhone modellerinin iOS 18’i çalıştırmasını, ancak Apple’ın bazı cihaz içi yapay zeka özelliklerini desteklememesini beklemek mümkün:

Hem iPadOS 18 hem de macOS 15’in aynı yapay zeka özelliklerinin çoğunu paylaşması bekleniyor ve Gurman, Mac ve iPad’lerin aygıt üzerinde yapay zeka özellikleri için en az bir M1 çipe ihtiyaç duyacağını belirtiyor.
iOS 18 ile Kontrol Merkezi yenileniyor! Neler değişecek?

iOS 18, birçok yeni özellikle birlikte önemli değişiklikler getirecek. Hatta iOS 18 ile Kontrol Merkezi de yenilenecek.

Başka bir deyişle beşinci nesil iPad Pro’dan daha eski olan hiçbir cihaz iPadOS 18’de aygıt üzerinde yapay zeka özelliklerini desteklemeyecek.

source

Spread the love <3

You may also like...

Mar
29
2024
0
Do You Know Enough JavaScript To Learn React

Do You Know Enough JavaScript To Learn React

JavaScript Simplified Course: https://javascriptsimplified.com React is hard to learn and it is made exponentially hard if you don’t … Spread...

Spread the love <3
Mar
03
2024
8
Süper Lig’in yeni yayıncısı açıklandı!

Süper Lig’in yeni yayıncısı açıklandı!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 1. Lig ve Süper Lig yayın hakları ile ilgili olarak önemli bir açıklamada bulundu. Federasyon, liglerin...

Spread the love <3
Nis
06
2024
0
&#039;They are a target in his eyes&#039;: IDF releases findings of what went wrong in strike that killed aid workers

'They are a target in his eyes': IDF releases findings of what went wrong in strike that killed aid workers

The first strike was a case of false identity; the second and then the third were “grave mistakes”. An Israeli...

Spread the love <3
Haz
02
2024
0

Apple bir iPhone’dan daha desteğini çekiyor!

Apple, eski ve modası geçmiş ürünler listesini güncelleyerek birkaç ürününden daha desteğini çektiğini açıkladı. Bu cihazlar arasından en çok dikkat...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?