Teknoloji 3 Nisan 2024

Elon Musk bunları neden görmüyor? Dikkat edin, dolandırılmayın!

Spread the love <3

Geçtiğimiz yıllarda Elon Musk tarafından satın alınan Twitter, daha sonra daha kapsayıcı bir platform olma vizyonuyla X adını aldı. Fakat bu vizyonun yanında Musk’ın satın alım için harcadığı serveti geri kazanma misyonu da devam ediyor. Öyle ki artık X platformunda çıkan sponsorlu-reklam dolandırıcılara kapı açıyor.

Sosyal medya platformlarında birçok reklam içeriği görebiliyoruz. Bunlar platforma göre değişmekle birlikte bazen Google reklamları olabilirken bazen de site ve uygulama aracılığıyla paylaşılan reklamlar olabiliyor.

Elon Musk bunları neden görmüyor? Dikkat edin, dolandırılmayın!
Elon Musk bunları neden görmüyor? Dikkat edin, dolandırılmayın! 10

Platformlar bu reklamları her ne kadar denetlediğini söylüyor olsa da aslında bu denetimlerin o kadar da sıkı olmadığını ve isteyen her dolandırıcının burada parayı ödeyerek istediği içeriği paylaşabileceğini görüyoruz.

Nitekim bu örnekte de X’te birden fazla hesaptan gazeteci Fatih Altaylı’nın tutuklandığını ima eden montaj görseller ile sponsorlu paylaşım yapıldığını görüyoruz. Fakat bu kadarla kalmıyor. Paylaşımın hemen altında Kaynak kısmında gardenssweet isimli bitkiler üzerine bir sitenin linki ve adı yer alıyor.

Elon Musk bunları neden görmüyor? Dikkat edin, dolandırılmayın!
Elon Musk bunları neden görmüyor? Dikkat edin, dolandırılmayın! 11

Fakat linki veya paylaşımı tıkladığınızda bu site yerine bambaşka bir site açılıyor. Burada ise Mynet logosu yer alan bir haber sitesi açıldığı görülüyor. Evet sol üstte logo var ve ortada X paylaşımıyla alakası olmayan clickbait bir içerik var, ancak bu da sahte.

Elon Musk bunları neden görmüyor? Dikkat edin, dolandırılmayın!
Elon Musk bunları neden görmüyor? Dikkat edin, dolandırılmayın! 12

Yukarıda yer alan adres çubuğuna baktığınızda ise aslında Mynet’te olmadığınızı görüyorsunuz. Hatta Mynet logosunu tıkladığınızda Trader AI logolu bir başka site açılıyor. Fakat bu da bir başka kopyalanmış sahte arayüz. Bunu da yine domaine bakarak anlayabiliyoruz.

Yani X’te gezinirken belki de ilginizi çeken veya merak uyandırdığı ve altında küçük harflerle sponsorlu yazdığını için görmeden tıkladığınız veya X platformunun denetimine güvenerek tıkladığınız bir paylaşım, sizi bambaşka bir yere götürebiliyor.

Elon Musk bunları neden görmüyor? Dikkat edin, dolandırılmayın!
Elon Musk bunları neden görmüyor? Dikkat edin, dolandırılmayın! 13

Peki bu paravan siteler ile ne trafik çekerek neyi hedefliyorlar? Neden X’te reklam veriyorlar?

Öncelikle isteyen herkes bu tip reklamlarla internet sitesine trafik çekebilir. Fakat asıl amaçları bu değil. Buradaki örnekte Mynet’i kullanmış olsalar da aslında güvendiğiniz ve bildiğiniz birçok şirketi, siteyi ve uygulamayı taklit ediyorlar.

Hatta birçoğuna üyeliğiniz olduğu için çekinmeden giriş yapmak istiyorsunuz ve bilgilerinizi çalıyorlar. Ya da size uygulamalarını indirmeniz için bir yönlendirme yaparak tüm verilerinizi çalacak virüslü dosyaları indirtebilirler. En masum haliyle ise yukarıda gördüğünüz gibi bir sitede isim, soy isim, mail adresi ve telefon numaranızı ele geçiriyorlar.


Elon Musk bunları neden görmüyor? Dikkat edin, dolandırılmayın!

X (Twitter)’te yeni dönem! ChatGPT rakibi Grok için sevindiren açıklama

Elon Musk tarafından duyurulan Grok, tüm Premium kullanıcılarının kullanımına sunulacak. İşte Grok AI özellikleri ve X Premium fiyatı…

Sizlerin de bu tip paylaşımlara X’ten Instagram ve Facebook’a kadar birçok platformda rastladığınızı tahmin ediyoruz. Zira uzun zamandır sponsorlu-reklam paylaşımları aynı seviyede denetleniyor. Peki Elon Musk ve Mark Zuckerberg bunun önüne neden geçmiyor?

Aslında geçiyor. Eğer parayı verip Premium abonesi olursanız X ve Instagram’da sponsorlu-reklam paylaşımları görmüyorsunuz. Ancak para vermiyorsanız, her türlü dolandırıcının ve kötü niyetli kişinin paylaşımına maruz kalmaya devam edeceksiniz. Bu nedenle tıkladığınız bağlantılara dikkat etmeli ve sadece güvenilir kaynaklarla kişisel bilgilerinizi paylaşmalısınız.

source

You may also like...

Nis
03
2024
0
29 killed in Istanbul nightclub fire

29 killed in Istanbul nightclub fire

Spread the love <3

Spread the love <3 At least 29 people have died and several others are injured after a fire at a...

Mar
20
2024
0
Sony’nin en önemli ismi, EA’e geçiş yaptı!

Sony’nin en önemli ismi, EA’e geçiş yaptı!

Spread the love <3

Spread the love <3 Connie Booth, uzun yıllar boyunca Sony ‘de önemli bir rol üstlendi. Ancak, 2023 yılında gizemli bir...

Mar
05
2024
Family &#039;scammed out of &#163;2,300&#039; trying to evacuate relative from Gaza

Family 'scammed out of £2,300' trying to evacuate relative from Gaza

Spread the love <3

Spread the love <3 A student in Edinburgh has described her desperation after her family was apparently scammed by an...

Nis
09
2024
0
Babies are starving as Yemen teeters on brink of collapse - while Houthis use Gaza crisis to earn &#039;hero&#039; status

Babies are starving as Yemen teeters on brink of collapse – while Houthis use Gaza crisis to earn 'hero' status

Spread the love <3

Spread the love <3 The grinding misery in Yemen just got worse. Yet while their own suffering goes on in...

Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?