Teknoloji 24 Mart 2024

FRC Bosphorus Regional’a katıldık

Her yıl 33 ülkeden yaklaşık 100 bin öğrenciyi ağırlayan uluslararası robot yarışması, bilim ve teknolojiye olan ilgiyi artırmak amacıyla ABD’de düzenlenen FIRST Robotics Competition (FRC), son 9 yıldır ülkemizdeki liseli gençlerin STEM+A (bilim, teknoloji, mühendislik, matematik ve sanat) alanlarında liderlik yeteneklerini geliştirmelerine destek veriyor. FRC Bosphorus Regional etkinliğini ziyaret ettik.

Yaptıkları robotlarla yarıştılar! Hangi robot kazandı?

FRC Bosphorus Regional’a katıldıkShiftdelete.net

TurkNet’e ulaşmak için: https://bit.ly/43uJygy

İstanbul Volkswagen Arena’da düzenlenen FIRST Robotics Competition İstanbul Bölgesel Yarışları finalinde TED Robotics, performans yarışlarındaki üstün performansıyla birinci sırada yer alarak ‘Winner’ ödülünü kazandı.

TED Robotics, Fikret Yüksel Vakfı tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen FIRST Robotics Competition’un ikinci bölgesel etkinliği olan ‘Bosphorus Regional’ İstanbul Volkswagen Arena’da mücadele etti.

Türkiye’deki dört ayrı bölgesel yarışma Volkswagen Arena’da gerçekleşti ve bu etkinlikler, dünya genelinden lise öğrencilerini bir araya getirerek, robotik ve mühendislik alanlarında yeteneklerini sergileme imkanı sundu.

FIRST Robotics Competition’un ikinci kısmında 6 farklı ülkeden 53 takım yarıştı ve mücadele büyük bir heyecana sahne oldu. Etkinlik, müzikte artan hareket anlamına gelen ‘crescendo’ temasıyla organize edildi ve her takım, mentörlerinin rehberliğinde yıl boyunca hazırladıkları robotlarıyla sahada performans sergiledi.

TED Ankara Koleji’nden TED Robotics Takımı, tasarladıkları endüstriyel robotla saha içindeki görevleri başarıyla yerine getirdi.

Finalde, TED Robotics’un robotu ilk olarak kendi hareket etti ve daha sonra kontrol edilerek halkaları istenilen platforma attı. Robotun performansı ve takımın işbirliği, derecelendirmede etkili oldu. TED Robotics, finalde yarışan tek Türk takımı olarak performans yarışmalarını birinci sırada tamamlayarak ‘Winner’ ödülünü aldı.

TED Ankara Koleji 12. sınıf öğrencisi Alperen Konukbay, bu büyük başarının kendileri için büyük bir onur olduğunu belirterek, uluslararası alanda Türkiye’yi temsil edebilmenin mutluluğunu yaşadıklarını ve bu başarıya ulaşmak için takım olarak özveriyle çalıştıklarını ifade etti.

source

Spread the love <3

You may also like...

Mar
21
2024
0
Simon Harris likely to become Ireland&#039;s next PM - as challengers drop out of race

Simon Harris likely to become Ireland's next PM – as challengers drop out of race

Simon Harris has a clear path to becoming the new leader of Fine Gael – and taoiseach – after all...

Spread the love <3
Mar
08
2024
12
Twitter kurucusu, Musk için demediğini bırakmadı!

Twitter kurucusu, Musk için demediğini bırakmadı!

“Battle for the Bird” adlı yeni bir kitap, Twitter kurucusu Jack Dorsey’in Elon Musk hakkındaki bazı önemli açıklamalarını gözler önüne...

Spread the love <3
Şub
29
2024
13
Alfabe sırası 29 harf | Alfabe sırası ve sayıları.... Hangi harf kaçıncı sırada?

Alfabe sırası 29 harf | Alfabe sırası ve sayıları…. Hangi harf kaçıncı sırada?

29 harf arasından hangisinin ünlü, hangisinin ünsüz olduğunu merak eden kişiler alfabe içerisinde araştırmalar yapıyor. Öte yandan alfabe sıralaması sorularda...

Spread the love <3
Nis
11
2024
0
Turkish startup ikas attracts $20M for its e-commerce platform designed for small businesses

Turkish startup ikas attracts $20M for its e-commerce platform designed for small businesses

It’s easy to assume the e-commerce ship has sailed when you consider we have giant outfits like Shopify, WooCommerce and...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?