Teknoloji 15 Mayıs 2024

Google, 6. nesil Trillium TPU’ları tanıttı!

Google, üretken yapay zeka teknolojilerinin hızla gelişmesiyle birlikte, bu teknolojilerin gerektirdiği yüksek işlem gücünü, hafızayı ve iletişim kapasitesini karşılamak için donanım alanında da önemli adımlar atıyor. Şirket, Google I/O 2024 etkinliğinde, bugüne kadarki en güçlü ve enerji verimli Tensör İşleme Birimi (TPU) olan 6. nesil TPU’su Trillium’u duyurdu.

Trillium: Performans ve verimlilikte çığır açan adım

Trillium TPU’lar, TPU v5e’ye kıyasla çip başına en yüksek işlem performansında 4,7 kat artış sağlıyor. Google, Yüksek Bant Genişlikli Bellek (HBM) kapasitesini ve bant genişliğini iki katına çıkardı ve ayrıca TPU v5e’ye göre çipler arası bağlantı (ICI) bant genişliğini iki katına çıkardı.

Trillium, gelişmiş sıralama ve öneri iş akışlarında yaygın olarak kullanılan ultra büyük katıştırmaları işlemek için özel bir hızlandırıcı olan üçüncü nesil SparseCore ile geliyor.

Trillium TPU’lar, yapay zeka modellerinin bir sonraki dalgasını daha hızlı eğitmeyi ve bu modelleri daha düşük gecikme süresi ve daha düşük maliyetle sunmayı mümkün kılıyor. TPU’nun 6. nesli, aynı zamanda en sürdürülebilir TPU: Trillium TPU’lar, TPU v5e’ye göre %67’den fazla enerji verimliliği sunuyor.

Trillium, tek bir yüksek bant genişliği, düşük gecikme süresi bölmesinde 256 TPU’ya kadar ölçeklenebiliyor. Bu pod düzeyinde ölçeklenebilirliğin ötesinde, multislice teknolojisi ve Titanium Yapay Zeka İşleme Birimleri (IPU’lar) ile Trillium TPU’lar yüzlerce pod’a ölçeklenebilir, on binlerce çipi saniyede çoklu petabit veri merkezi ağı ile birbirine bağlayarak bina ölçeğinde bir süper bilgisayar oluşturuyor.

Yapay Zeka odaklı donanımın öncüsü

Google, on yıldan uzun bir süredir yapay zeka alanına özel donanımlar geliştirerek ölçek ve verimlilik sınırlarını zorluyor. 2013 yılında dünyanın ilk amaca yönelik yapay zeka hızlandırıcısı olan TPU v1’i geliştirmeye başlayan Google, bunu 2017 yılında ilk Bulut TPU ile takip etti.

TPU’lar olmasaydı, Google’ın gerçek zamanlı sesli arama, fotoğraf nesne tanıma ve etkileşimli dil çevirisi gibi en popüler hizmetleri ve Gemini, Imagen ve Gemma gibi son teknoloji temel modelleri mümkün olmazdı. TPU’ların ölçeği ve verimliliği, modern üretken yapay zekanın algoritmik temellerini oluşturan Transformer’lar üzerindeki temel çalışmaları mümkün kıldı.

Trillium ve AI Hypercomputer

Trillium TPU’lar, Google Cloud’un son teknoloji yapay zeka iş yükleri için özel olarak tasarlanmış çığır açan süper bilgisayar mimarisi olan AI Hypercomputer’ın bir parçası. AI Hypercomputer, performans için optimize edilmiş altyapıyı (Trillium TPU’lar dahil), açık kaynaklı yazılım çerçevelerini ve esnek tüketim modellerini entegre ediyor.

JAX, PyTorch/XLA ve Keras 3 gibi açık kaynaklı kitaplıklara verdiği destekle geliştiricileri güçlendiren Google, Hugging Face ile Optimum-TPU üzerinde de ortaklık kurarak model eğitimini ve sunumunu kolaylaştırdı.

AI Hypercomputer, ayrıca yapay zeka ve makine öğrenmesi iş yükleri için gereken esnek tüketim modellerini de sunuyor. Dinamik İş Yükü Zamanlayıcısı (DWS), yapay zeka ve makine öğrenmesi kaynaklarına erişimi ele alıyor ve müşterilerin harcamalarını optimize etmelerine yardımcı oluyor.

Esnek başlatma modu, eğitim, ince ayar veya toplu işler gibi ani iş yüklerinin deneyimini iyileştirerek, giriş noktanızdan bağımsız olarak ihtiyaç duyulan tüm hızlandırıcıları aynı anda programlayabiliyor.

Yapay zeka inovasyonunun yeni dalgasına güç veriyor

Trillium TPU’lar, yapay zeka modelleri ve aracılarının bir sonraki dalgasını güçlendirecek ve Google, bu gelişmiş yetenekleri müşterilerine sunmaktan heyecan duyuyor. Otonom araç şirketi Nuro, modellerini Bulut TPU’ları ile eğiterek robotik yoluyla daha iyi bir günlük yaşam yaratmaya kendini adamış durumda.

Deep Genomics, yapay zeka ile ilaç keşfinin geleceğini güçlendiriyor ve Trillium tarafından desteklenen bir sonraki temel modellerinin hastaların hayatlarını nasıl değiştireceğini dört gözle bekliyor. Google Cloud’un Yapay Zeka için Yılın İş Ortağı olan Deloitte, Trillium’u üretken yapay zeka desteğiyle işletmeleri dönüştürmek için sunacak.

Trillium TPU’lar, on yılı aşkın bir araştırma ve inovasyonun sonucu ve bu yıl içinde satışa sunulacak. Google, Trillium ile yapay zeka inovasyonunda yeni bir çağı başlatmayı hedefliyor.

Etkinliği izlemek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Shiftdelete.net

source

Spread the love <3

You may also like...

Nis
21
2024
0
Thousands of people in Canary Islands take to streets calling for limit to tourist numbers

Thousands of people in Canary Islands take to streets calling for limit to tourist numbers

Thousands of people have taken to the streets on the Canary Islands to protest against tourism and say the region...

Spread the love <3
Nis
21
2024
0
Türkiye’de en çok satan konsol markaları belli oldu! İşte birinci…

Türkiye’de en çok satan konsol markaları belli oldu! İşte birinci…

1972 yılında piyasaya sürülen Magnavox Odyssey ile oyun konsolu tarihi başlamış oldu. Bu modelin çıkmasından bu yana sürekli gelişen teknoloji...

Spread the love <3
Mar
18
2024
10
Siri için güncelleme vakti geldi! Neye benzeyecek?

Siri için güncelleme vakti geldi! Neye benzeyecek?

Apple’ın 2011’de piyasaya sürdüğü Siri, zorlu rakipleri Amazon Alexa ve Google Asistan ile rekabette geride kaldı. Fakat gelen haberlere göre,...

Spread the love <3
Mar
05
2024
11
Family &#039;scammed out of &#163;2,300&#039; trying to evacuate relative from Gaza

Family 'scammed out of £2,300' trying to evacuate relative from Gaza

A student in Edinburgh has described her desperation after her family was apparently scammed by an agency promising it could...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?