Teknoloji 16 Mart 2024

Google Play özelliği Android’e geliyor! Silmeden arşivle

Spread the love <3

Google Play özelliği olan uygulama arşivleme özelliği, Android 15 ile Android telefonlara geliyor. Bildiğiniz gibi Google Play, hali hazırda uygulama arşivleme özelliği ile karşımıza çıkıyor. Ancak bu özelliği kullanabilmek için depolamanın dolmuş olması gerekiyor. Android 15 ile uygulama arşivleme özelliği çok daha kullanışlı bir şekilde karşımıza çıkacak.

Android 15 ile uygulama arşivleme özelliği yerleşik mi oluyor?

Google Play tarafına geçen sene gelen uygulama arşivleme özelliği şimdi de Android 15 ile telefonlara geliyor. Peki ama bu özelliğin telefonda olması nasıl bir fayda sağlayacak? Şu an için uygulama bu özelliğe sahip ve telefonunuzda depolama alanınız doluysa Google Play üzerinden bu özelliği kullanma imkanına sahipsiniz.

Android 15 ise bu özelliği telefonlara getiriyor. Artık telefon ayarları üzerinden uygulama arşivlemeyi açmanız mümkün olacak. Bu seçenek aktif hale geldiği zaman ise uygulamanın App Bundle biçimine sahip olmalı. İlk ortaya çıkan detaylara göre Android 14 QPR Beta 2 sürümü ile bu özellik ortaya çıktı. Bu da Android 15 ile arşivlemenin karşımıza çıkacağının işareti.

Google Play özelliği Android’e geliyor! Silmeden arşivle
Google Play özelliği Android’e geliyor! Silmeden arşivle 7

Ortaya çıkan bu yeni Android 15 özelliği ile az kullanılan ve App Bundle bulunan uygulamaları arşivleme imkanına sahip olacaksınız. Hatta az kullanılan bu uygulamaları Android 15 sizin yerinize arşive kaldıracak. Bunun için ise ayarlardan “kullanılmayan uygulamaları yönet” seçeneğini açmanız gerekecek. Peki ama uygulama arşivleme ne kadar yer tasarrufu sağlıyor?


Google Play özelliği Android’e geliyor! Silmeden arşivle

Android 15 /One UI 7.0 alacak Samsung Galaxy modelleri!

Android 15 tabanlı One UI 7.0 güncellemesi alacak Samsung modelleri hangileri? Sizlerle şu ana kadar belli olan tüm modelleri paylaşıyoruz.

Bu özelliği keşfedenlere göre uygulama arşivleme mesela Uber uygulamasında yüzde 95’e varan bir yer kazanımı sağladı. Uygulama arşivleme sonrası geri aldığınızda ise hiçbir veri de kaybolmamış oluyor. Ayrıca uygulama arşivleme ile uygulama tam anlamıyla sistemden silinmiyor. Ancak Google Play’de bu özelliği kullanmak için depolama alanınızın bitmiş olması gerekiyor. Android 15 tarafında da bu tür bir kriter karşımıza çıkabilir. Yine de özelliğin Android telefonlar üzerinde kullanılacak olması önemli. Bu arayüz geliştiricilerin de bu özelliği devreye almasını sağlayacak.

Android 15 ile uygulama arşivleme yeni gelmiş olsa da iOS arşivlemeyi uzun süreden beri kullanıyor. Sizce bu yeni Android özelliği yer tasarrufu sağlar mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

source

You may also like...

Nis
05
2024
0
SQL Basics Tutorial For Beginners | Installing SQL Server Management Studio and Create Tables | 1/4

SQL Basics Tutorial For Beginners | Installing SQL Server Management Studio and Create Tables | 1/4

Spread the love <3

Spread the love <3Take my Full MySQL Course Here: https://bit.ly/3tqOipr Learn how to Install SQL Server Management Studio, Create Tables,...

Who 'killed' Stalin? Russian communists ask for probe into 'Western involvement' in dictator's death

Spread the love <3

Spread the love <3 The Communists of Russia party has asked the security service to investigate whether Western intelligence services...

Nis
11
2024
0

Alternative browsers report uplift after EU’s DMA choice screen mandate

Spread the love <3

Spread the love <3 A flagship European Union digital market regulation appears to be shaking up competition in the mobile...

Mar
22
2024
0
WhatsApp’a nihayet beklenen emojiler geliyor!

WhatsApp’a nihayet beklenen emojiler geliyor!

Spread the love <3

Spread the love <3 WhatsApp, kullanıcılarına yeni ve çeşitli ifade seçenekleri sunmak için Unicode 15.1 kapsamında 6 yeni emoji ekliyor....

Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?