Teknoloji 15 Mayıs 2024

Google’dan yapay zeka ile Arama: İşte AI Overviews!

Google, 25 yıldır geliştirdiği arama deneyimini üretken yapay zeka ile bir adım öteye taşıyor. Araştırma, planlama ve beyin fırtınasından aklınıza gelen her türlü soruya ve yapmanız gereken her şeye kadar, Google artık ayak işlerini sizin yerinize hallediyor.

Bu yenilikçi deneyim, Google Arama için özel olarak geliştirilen yeni bir Gemini modeli sayesinde mümkün oldu. Çok adımlı akıl yürütme, planlama ve multimodalite gibi gelişmiş yeteneklere sahip olan bu Gemini modeli, Google’ın birinci sınıf Arama sistemleriyle bir araya getirildi.

AI Overviews ile hızlı cevaplar

Bazen hızlı bir cevaba ihtiyaç duyarsınız, ancak tüm bilgileri bir araya getirmek için zamanınız olmaz. AI Overviews, bu noktada devreye giriyor. Bir konu hakkında hızlı bir genel bakış sunan AI Overviews, daha fazla bilgi edinmek için bağlantılar da sağlıyor. Kullanıcıların Arama’yı daha fazla kullanmalarını ve sonuçlardan daha memnun kalmalarını sağlayan AI Overviews, ABD’deki herkes tarafından kullanılabiliyor ve yakında daha fazla ülkede kullanıma sunulacak.

AI Overviews’ı özelleştirme

Yakında, AI Overviews’ı dilini basitleştirme veya daha ayrıntılı hale getirme seçenekleriyle özelleştirebileceksiniz. Bu özellik, bir konuya yeni başladığınızda veya çocuğunuzun merakını gidermek için bir şeyi basitleştirmeniz gerektiğinde faydalı olabilir.

Karmaşık sorularınıza cevaplar

Gemini’nin çok adımlı akıl yürütme yetenekleri sayesinde AI Overviews, giderek daha karmaşık soruları yanıtlamada yardımcı oluyor. Artık sorunuzu birden fazla aramaya bölmek yerine, tüm nüansları ve uyarılarıyla birlikte en karmaşık sorularınızı tek seferde sorabilirsiniz.

Örneğin, yeni bir yoga veya pilates stüdyosu arıyorsanız ve yerel halk arasında popüler olan, işe gidip gelmek için uygun bir konumda bulunan ve yeni üyeler için indirim sunan bir stüdyo istiyorsanız, yakında tek bir aramayla “Boston’daki en iyi yoga veya pilates stüdyolarını bulun ve Beacon Hill’den yürüyerek ulaşım sürelerini ve başlangıç tekliflerinin ayrıntılarını gösterin” gibi bir soru sorabileceksiniz.

Planlama özellikleri

Google Arama, artık karmaşık bir soruya doğru cevabı veya bilgiyi bulmanın ötesinde, sizinle birlikte planlama da yapabiliyor. Doğrudan Arama’daki planlama özellikleri sayesinde, yemeklerden ve tatillerden başlayarak ihtiyacınız olan her şey için plan oluşturma konusunda yardım alabilirsiniz. “Bir grup için hazırlaması kolay 3 günlük bir yemek planı oluşturun” gibi bir arama yaptığınızda, web’den çeşitli tariflerle bir başlangıç noktası elde edebilirsiniz.

Herhangi bir şeyi değiştirmek isterseniz, akşam yemeğini vejetaryen bir yemekle değiştirmek gibi ayarlamaları kolayca yapabilirsiniz. Google Arama, yemek planınızı bu şekilde özelleştirecek. Yemek planınızı hızlı bir şekilde Dokümanlar veya Gmail’e aktarabilirsiniz.

Yemek ve seyahat planlaması şu anda ABD’de İngilizce olarak Search Labs’de mevcut. Bu yılın ilerleyen aylarında özelleştirme özellikleri ve partiler, randevu gecesi ve egzersizler gibi daha fazla kategori eklenecek.

Yapay zeka tarafından düzenlenmiş sonuç sayfası

Yeni fikirler ararken, ilham bulmak ve tüm seçeneklerinizi değerlendirmek zaman alıcı olabilir. Yakında, fikir ararken Google Arama, sizinle birlikte beyin fırtınası yapmak ve keşfetmeyi kolaylaştıran yapay zeka tarafından düzenlenmiş bir sonuç sayfası oluşturacak.

Benzersiz, yapay zeka tarafından oluşturulmuş başlıklar altında kategorize edilmiş, çok çeşitli perspektifler ve içerik türleri içeren yararlı sonuçlar göreceksiniz.

Video ile arama

Google Arama, artık metin kutusundaki kelimelerden çok daha fazlasını anlıyor. Genellikle sorduğunuz sorular, hareket halindeki nesneler de dahil olmak üzere etrafınızda gördüğünüz şeylerle ilgilidir.

Video anlama konusundaki gelişmeler sayesinde, video ile soru sorma özelliğiyle görsel arama yepyeni bir seviyeye taşındı. Örneğin, ikinci el bir plak çalar satın aldınız, ancak açtığınızda çalışmıyor ve iğneli metal parça beklenmedik bir şekilde kayıyor. Bu sorunu tanımlamak için doğru kelimeleri bulmak yerine video ile arama yaparak sorun giderme adımlarını ve kaynakları içeren bir AI Overviews alabilirsiniz.

Video ile arama özelliği yakında ABD’deki İngilizce dil kullanıcıları için Search Labs’de kullanıma sunulacak ve zamanla daha fazla bölgeye yayılacak.

Google Arama, Gemini’nin gelişmiş yetenekleriyle bir araya gelerek, arama deneyimini yeniden tanımlıyor. Araştırma, planlama, beyin fırtınası ve daha fazlasını kolaylaştırarak kullanıcılara daha hızlı, verimli ve tatmin edici bir arama deneyimi sunuyor.

Etkinliği izlemek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

source

Spread the love <3

You may also like...

Nis
09
2024
0
React Crash Course for Beginners - Learn ReactJS from Scratch in this 100% Free Tutorial!

React Crash Course for Beginners – Learn ReactJS from Scratch in this 100% Free Tutorial!

Get Started with React.js and learn how to build amazing websites with ReactJS! Full Project included, 100% free! 🖥️ Official...

Spread the love <3
Mar
13
2024
14
TikTok’tan Instagram’a rakip uygulama!

TikTok’tan Instagram’a rakip uygulama!

Ortaya çıkan sızıntılar, TikTok platformunun Instagram benzeri bir uygulama açmaya hazırlandığını gösteriyor. TikTok Photos adı verileceği iddia edilen uygulama, kullanıcıların...

Spread the love <3
May
20
2024
0
Samsung orta segment modeli için One UI 6.1’i yayınlandı!

Samsung orta segment modeli için One UI 6.1’i yayınlandı!

Uzun bir süredir Samsung, ilk başta amiral gemisi modelleri için sunduğu yapay zeka odaklı One UI 6.1 güncellemesini orta seviye...

Spread the love <3

TSMC, yeni fabrikasını açtı! Hangi ülkede üretime başladı?

Son dönemde büyük bir atılım yapan çip üreticisi TSMC, ilk Japonya fabrikasını resmen açtı. Kumamoto şehrindeki açılışa ekonomi bakanı Ken...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?