Teknoloji 7 Haziran 2024

Güneş görmeyen ülke, güneş enerjisi rekoru kırdı!

‘Avrupa’nın kuzeyindeki ülkeler, güneşin ne olduğunu bizim kadar iyi bilmezler’ diyorduk ki böyle bir haber çıktı. Almanya, 2024 yılına güçlü bir başlangıç yaparak yenilenebilir enerji üretiminde tarihi bir rekora imza attı. Peki, güneşin sık sık bulutlar arasında kaybolduğu bu ülkede nasıl böyle bir başarı elde edildi? İşte detaylar…

Almanya, 2024’ün ilk çeyreğinde elektrik üretiminin yüzde 58,4’ünü yenilenebilir kaynaklardan sağladı. Evet, neredeyse elektriğin yarısından fazlası yenilenebilir kaynaklardan geldi. Bu, 2018 yılından bu yana kaydedilen en yüksek oran ve gerçekten etkileyici.

Güneş görmeyen ülke, güneş enerjisi rekoru kırdı! 16

Almanya, yenilenebilir enerji kaynaklardan tam 121,5 milyar kilovat saat elektrik üretti. Bu, bir önceki yıla göre yüzde 11,6’lık bir artış anlamına geliyor. Fosil yakıt kaynaklı enerji üretimi ise yüzde 25,4 azalarak toplam elektrik üretiminin sadece yüzde 41,6’sını oluşturdu. Yani, fosil yakıtların devri kapanıyor.
Balkona güneş paneli kurulur mu? İşte cevabı

Güneş enerjisini evinize getirmek istiyorsanız, balkona güneş paneli kurmak iyi bir seçenek olabilir. İşte bilinmesi gerekenler…

Rüzgar enerjisi de, Almanya’nın elektrik üretiminde büyük bir rol oynadı. Geçen yıla göre yüzde 12 artışla ek 5 milyar kilovat saat enerji üreten rüzgar enerjisi, ülkenin toplam elektrik üretiminin yüzde 38,5’ini oluşturdu. Güneş enerjisi de boş durmadı. Yüzde 21 artış göstererek 1,4 milyar kilovat saat enerji üretti ve toplam üretimin yüzde 6,6′sını karşıladı. Güneş parladıkça Almanya depoları enerji doldu.

Güneş görmeyen ülke, güneş enerjisi rekoru kırdı! 17

Almanya iklim hedeflerinde de iddialı. Ülke, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını 1990 seviyelerine göre en az yüzde 65 azaltmayı hedefliyor. Bununla da kalmayıp 2040 yılına kadar emisyonları yüzde 88 oranında azaltmayı ve 2045 yılına kadar net sıfır emisyon hedefine ulaşmayı planlıyor.

Ancak, ulaşım ve bina sektörlerinde 2023 hedeflerini kaçırdıkları için bu alanlarda daha fazla eyleme ihtiyaç duyuluyor. Yani, biraz daha çalışmaları gerekecek ama kesinlikle doğru yoldalar. Son zamanlarda Almanya’da yenilenebilir enerjiye büyük teşvikler yapılıyor. Evde enerji verimliliğini artırmayla ilgili veya güneş enerjisi ve batarya depolama sistemleri ile ilgili çözümler sunuluyor. İnsanlar balkonlarına kadar güneş paneli sistemi kuruyor.

Almanya’nın yenilenebilir enerji hedeflerine buradan ulaşabilirsiniz. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Türkiye olarak enerji konusunda hangi adımlar atılmalı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

source

Spread the love <3

You may also like...

Nis
06
2024
0
English Language Teaching Centre (ELTC) | ELTC - University of Sheffield

English Language Teaching Centre (ELTC) | ELTC – University of Sheffield

The ELTC offers a variety of academic, professional, and general English language courses and services. We offer courses for students...

Spread the love <3
Nis
25
2024
0
Reddit is making it easier to navigate conversations on its mobile apps

Reddit is making it easier to navigate conversations on its mobile apps

Reddit is rolling out a few new updates to its iOS and Android apps to make it easier for people...

Spread the love <3
May
25
2024
0
Amazon’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş Alexa: Pahalıya patlayacak!

Amazon’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş Alexa: Pahalıya patlayacak!

Günümüzde birçok şirket, ürün ve hizmetlerini yapay zeka ile güçlendirerek daha gelişmiş bir versiyonunu üretmeye çalışıyor. Amazon da bu şirketlerden....

Spread the love <3
Nis
23
2024
0
Mozilla finds that most dating apps are not great guardians of user data

Mozilla finds that most dating apps are not great guardians of user data

Dating apps are not following great privacy practices and are collecting more data than ever in order to woo Gen...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?