Teknoloji 16 Mart 2024

Hindistan, Google hakkında soruşturma başlattı!

Hindistan hükümeti, Google firmasının ülkede birçok alanda tekel durumuna gelmesi üzerine bir soruşturma açtı. Hazırlanan raporda, şirketin özellikle uygulama mağazasını adil olmayan yöntemlerle idare ettiği belirtiliyor.

İddialara göre kendi uygulamalarını sürekli öne çıkaran firma, diğer uygulamaları ise arka plana alıyor. Ayrıca Google’ın Hintli platformlardan yüksek komisyon ücretleri aldığı da söylenmekte. Şirket yönetiminin nasıl bir savunma yapacağı ise merakla bekleniyor. İşte tüm detaylar…

Hindistan hükümeti, Google hakkında kuşkulu

Hindistan Rekabet Kurumu, Google’ın son yıllarda tekel olmak adına birçok faaliyete giriştiğini, bu nedenle tam 60 gün sürecek detaylı bir soruşturma süreci başlattıklarını açıkladı. Soruşturma kararının, bazı Hintli şirketlerin başvurusuyla alındığı belirtiliyor.

Çünkü Google geçtiğimiz haftalarda, ödeme şartlarına uymadıkları gerekçesiyle ülkede aktif olan tam 10 geliştiricinin uygulamalarını mağazasından tamamen kaldırmıştı. Oldukça tepki çeken bu durum eleştiri oklarını firmanın üzerine çekince, bu karardan dönüldü.

Hindistan, Google hakkında soruşturma başlattı!
Hindistan, Google hakkında soruşturma başlattı! 11

Google bu iddialar karşısında ne yapacak?

Kurum, Google’ın mağazadaki uygulama satışları için talep ettiği %10 ile %30 arasında değişen komisyon oranının adaletsiz olduğunu, bu durumun ülkede faaliyet gösteren uygulama geliştiricilerine de büyük zarar verebileceğini düşünüyor.

Hindistan kullanıcı sayısı itibariyle Google’ın en büyük pazarı olduğundan ötürü, şirket yönetiminin konuya çok hassas yaklaştığı ve her türlü iş birliğine hazır olduğu ifade ediliyor. Ülke, 2022 yılında firmaya rekabet koşullarına uymadığı gerekçesiyle tam 275 milyon dolar para cezası vermişti.


Hindistan, Google hakkında soruşturma başlattı!

Google’ın başı deepfake videolarla dertte!

Google, yapay zeka araçlarıyla yapılmış deepfake videolarla alakalı birçok şikayet almaya başladı. İşte detaylar…

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Hindistan’ın uygulamaya koyduğu strateji doğru mu? Google bu suçlamalar karşısında ne yapmalı? Yanıtlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolayca paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok değerli.

source

Spread the love <3

You may also like...

Mar
12
2024
15
Ford’a kaçak araç ithal etmekten dev ceza!

Ford’a kaçak araç ithal etmekten dev ceza!

Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki en önemli gümrük davalarından biri geçtiğimiz günlerde yaşanıyor. Bilindiği üzere Amerikan markası olan Ford, ticari otomobil...

Spread the love <3
Nis
01
2024
0
Samsung’dan iki giriş seviye modele Mart güncellemesi!

Samsung’dan iki giriş seviye modele Mart güncellemesi!

Mart ayı bitmiş olsa da Samsung, Mart 2024 güvenlik güncellemesini gecikmeli olarak Galaxy cihazlara yayınlamaya devam ediyor. Bugün ortaya çıkan...

Spread the love <3
Mar
14
2024
9
OpenAI, GPT-4.5 Turbo’yu “yanlışlıkla” sızdırdı!

OpenAI, GPT-4.5 Turbo’yu “yanlışlıkla” sızdırdı!

Yapay zeka sektörünün önde gelen şirketlerinden OpenAI, Mart 2023’te en gelişmiş büyük dil modeli olan GPT-4‘ü kullanıma sundu. Bunun akabinde...

Spread the love <3
Şub
29
2024
14
&#039;Heartbroken&#039; Paul Pogba given four-year ban from football over doping offence

'Heartbroken' Paul Pogba given four-year ban from football over doping offence

Paul Pogba has been banned for four years over a doping offence – with the footballer arguing the verdict is...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?