Teknoloji 3 Haziran 2024

Japon milyarder, SpaceX ile yapacağı Ay yolculuğundan vaz mı geçti?

SpaceX’in uzay turizm projeleri dünya genelinde büyük ilgi görüyor. SpaceX tarafından Ay’a gönderilecek ilk yolcu da yaklaşık 5 yıl önce Elon Musk tarafından yapılan resmi açıklamayla duyurulmuştu. Ay’ın etrafında tur atacak ilk Ay yolcusu olması beklenen Japon milyarder Yusaku Maezawa, uzun bir süredir bu anın gelmesini bekliyordu. Hatta bunun için 8 kişiden oluşan ünlü bir ekip de oluşturdu. Ama heyecan verici projelerin bazen beklenmedik engellerle karşılaşabileceği de bir gerçek. İşte detaylar…

Artık birçok kişi SpaceX ile özel uzay yolculuklarına çıkabilmek için rezervasyon yaptırmaya başladı. Rezervasyonla ilgili detaylar için tıklayın. Fakat seneler önce ilk Ay yolcusu olarak belirlenen Yusaku Maezawa, SpaceX ile gerçekleştireceği Ay yolculuğundan artık vazgeçtiğini açıkladı.

Japon milyarder, SpaceX ile yapacağı Ay yolculuğundan vaz mı geçti? 16

Kendisiyle birlikte sekiz ünlüyü SpaceX’in Starship’iyle Ay yolculuğuna çıkarmayı planlayan Japon milyarder, X hesabından yaptığı açıklamayla iptal haberinin nedenlerini de bildirdi.

Hala geliştirme aşamasında olan Starship nedeniyle 2023 yılında yapılması planlanan Ay yolculuğu süresiz olarak ertelenmişti. Uçuşun resmi X hesabı olan dearMoon 1 Haziran’da yaptığı açıklamada “Ay çevresinde ilk özel uçuş projesi olan dearMoon’un iptal edileceğini duyurmak talihsiz bir durum. Bizi destekleyen herkese teşekkür ediyor ve bu projeyi sabırsızlıkla bekleyenlerden özür diliyoruz.” ifadelerini kullandı.
Yakayı ele verdi! Uzaya gizemli cisim bırakırken görüldü

Çin, uzaya gizemli cisim bırakan uzay uçağıyla ilgili gündem oldu. Peki Çin’in amacı ne, uzayda ne işler planlıyor?

Bu haberin üzerine Japon milyarder X hesabından yaptığı açıklamayla neden Ay yolculuğundan vazgeçtiğini açıkladı:

“dearMoon projesinin iptali hakkında. 2018 yılında dearMoon’un 2023 yılı sonuna kadar fırlatılacağı varsayımıyla sözleşmeyi imzaladım. Bu bir geliştirme projesi olduğu için Starship’in ne zaman fırlatılabileceği de hala belirsiz.

Bu durumda geleceğimi planlayamıyorum ve mürettebat üyelerini daha fazla bekletmekten dolayı kendimi kötü hissediyorum. Bu yüzden bu noktada iptal etme kararı almak zorunda kaldım. Bu projenin gerçekleşmesini bekleyenlerden özür dilerim.”

Japon milyarder, SpaceX ile yapacağı Ay yolculuğundan vaz mı geçti? 17

Maezawa’nın SpaceX ile gerçekleştireceği Ay yolculuğu için seçtiği mürettebat üyeleri arasında DJ Steve Aoki, yönetmen Brendan Hall, aktör Dev Joshi, müzisyen Choi Seung Hyun ve YouTuber Tim Dodd gibi tanınmış isimler yer alıyordu.

Japon milyarder ilk olarak Starship uzay aracının ikinci test uçuşunda patlamasından önce Ay yolculuğunun süresiz olarak ertelendiğini açıklamıştı. Şimdi ise projenin tamamen iptal edildiğini açıkladı. SpaceX ise Starship’in üçüncü test uçuşunu 5 Haziran’da gerçekleştirecek.

Bazı söylentilere göre SpaceX’in hükümetle olan sözleşmeleri ve Maezawa’nın net servetinin 2018’den bu yana yarı yarıya azalması projenin iptalinde rol oynayan diğer olasılıklar arasında yer alıyor. Sizce bu tür özel uzay seyahatleri ileride daha yaygın hale gelebilecek mi?


source

Spread the love <3

You may also like...

Nis
12
2024
0
Diverting more backdoor disasters

Diverting more backdoor disasters

April 12, 2024 In the wake of the XZ backdoor, Ben and Ryan unpack the security implications of relying on...

Spread the love <3
May
19
2024
0
Thousands flock to see former South African president as he turns against former party

Thousands flock to see former South African president as he turns against former party

He is hours late to arrive and address the 37,000 seat stadium heaving with his supporters but when former president...

Spread the love <3

How to Start a Career in Cloud Computing in 2024

What comes to mind when you hear the term “the Cloud”? Do you envision the vast expanse of the sky,...

Spread the love <3
May
11
2024
0
Xiaomi’den bütçe dostu telefona HyperOS müjdesi!

Xiaomi’den bütçe dostu telefona HyperOS müjdesi!

Xiaomi, HyperOS güncellemesinin dağıtımına tüm hızıyla devam ediyor. Özellikle son zamanlarda daha çok giriş ve orta segment için güncellemeler yayınlandı....

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?