Teknoloji 3 Nisan 2024

Japonya, 2 nanometrelik çip üretecek!

Spread the love <3

Japonya yönetimi, 2027 yılına kadar 2 nanometrelik çip üretebilmek adına resmi olarak startı verdi. Bu alanda özellikle kendine rakip gördüğü Güney Kore ve Tayvan’ı yakalamak isteyen ülkenin, bunun için milyarlarca doları şimdiden gözden çıkardığı konuşuluyor.

Bu hedef doğrultusunda Sony, Toyota, Softbank, Denso, Kioxia, MUFG Bank, NEC ve NTT gibi dev Japon şirketlerinin iş birliğiyle kurulan Rapidus firmasına, tam 3.89 milyar dolar değerinde dev bir yatırım daha yapılacak. İşte konu hakkındaki en önemli detaylar…

Ayrıca bu önemli yatırımın, gelecek için çok kritik olduğu belirtilen çoklu yongalı çip teknolojisinin geliştirilmesini de amaçladığı belirtiliyor. Şimdiye dek 6 milyar dolardan fazla bir devlet desteğinden faydalanmış olan Rapidus’un, proje tamamlanana kadar toplamda 33 milyar civarı bir hibe alacağı söylenmekte.

Şirket CEO’su Atsuyoshi Koike ise yaptığı açıklamada, 2025 yılında test üretimine geçip 2027 yılında seri üretime başlamayı planladıklarını kesin olarak ifade etti. Şirkete ayrıca IBM’in de destek verdiğini belirtelim.

Japonya, 2 nanometrelik çip üretecek!
Japonya, 2 nanometrelik çip üretecek! 7

Geçtiğimiz haftalarda ise Japonya Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı, ülkedeki çip üretim kalitesini en üst düzeye çıkarabilmek için gereken Ar-Ge çalışmalarına hız verileceğini söylemişti. Böylece ülkenin uzun vadede yapay zeka başta olmak üzere birçok farklı sektörde eski iddialı konumuna kavuşması bekleniyor.


Japonya, 2 nanometrelik çip üretecek!

Japonya’nın uzaya gönderdiği roket patladı! Şimdi ne olacak?

Geçtiğimiz gün Japonya uzay endüstrisi tarafından gerçekleştirilen roket gönderme denemesi, büyük bir faciaya sahne oldu.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Japonya bu projesi ile başarı elde edebilecek mi? Sizin yapay zekalı çipler ile ilgili görüşünüz nedir? Yanıtlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolayca paylaşabilirsiniz. Fikirleriniz bizim için çok değerli.

source

You may also like...

Baby giraffe dies of broken neck at zoo

Spread the love <3

Spread the love <3 A baby giraffe at a zoo in Florida has died after suffering a broken neck. The...

Mar
24
2024
0
Carlos Sainz claims victory in Australian Grand Prix as Verstappen&#039;s winning streak ends

Carlos Sainz claims victory in Australian Grand Prix as Verstappen's winning streak ends

Spread the love <3

Spread the love <3 Carlos Sainz has claimed victory in the Australian Grand Prix – after world championship leader Max...

Mar
29
2024
0
Coro, building cybersecurity for SMBs, locks down $100M at a $750M valuation

Coro, building cybersecurity for SMBs, locks down $100M at a $750M valuation

Spread the love <3

Spread the love <3 Enterprises and other large organizations have long been a lucrative and obvious target for cybercriminals, but...

Nis
10
2024
0

Truecaller launches a web client for its Android users

Spread the love <3

Spread the love <3 Truecaller has launched a web version of its eponymous caller ID application that brings a range...

Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?