Teknoloji 29 Mart 2024

Kira sözleşmesi nasıl yapılır?

Spread the love <3

Ev ve iş yeri gibi mekanların kiralanmasında kiracı ile mülk sahibi arasında kira sözleşmesi yapılması gerekiyor. Peki hem kiracının hem de mal sahibin haklarını koruyacak şekilde doğru kira sözleşmesi nasıl yapılır? İşte cevabı.

Kira sözleşmesi nedir? Nasıl doldurulur?

Mülk sahipleri kullanmadıkları ev yada iş yerlerini belirli süreyle başkalarına kiraya veriyor. Tabi bu hususta ihmal edilmemesi gereken en önemli detay kira kontratı oluyor. Gerek kiracı gerek mülk sahibi için belli şartların kabul edildiği sözleşmeler daha sonra ortaya çıkan anlaşmazlıkların da önüne geçiyor. Peki doğru kira sözleşmesinde neler yer almalı? Hangi detaylar eksik olmamalı?

Kira sözleşmesi nasıl yapılır?
Kira sözleşmesi nasıl yapılır? 7

İlk olarak kira sözleşmesi kiracı ve mülk sahibi arasında imzalanır. Bu yüzden vekaleti olmayan başka kişilerin imzası (eğer kefil istenmiyorsa) kira sözleşmesi üzerinde yer almaz. Kiralanacak olan mülkün cinsi, adresi, mülk sahibinin adı ve adresi, kiracının adı ve adresi, iki tarafın da iletişim numaraları, kira sürecinin başlangıç ve bitiş tarihi, net kira bedeli ve kiranın ödeneceği şekil sözleşme üzerinde net olarak belirtilmelidir.


Kira sözleşmesi nasıl yapılır?

Numaradan isim sorgulama nasıl yapılır?

Numaradan isim sorgulama nasıl yapılır? İşte sizin için hazırladığımız telefon numarasından isim bulma rehberi…

Tüm bunlara ek olarak kiralanan mülke ait demirbaşlar da belirtilmelidir. Bunlar kombi, elektrik ve su sayaçları, depo ve anahtarları, bir daire için kapılar ya da mutfak dolapları da olabilir. Yani zarar gelmeden aldığı gibi teslim edilmesi gerekilen unsurlar kira sözleşmesinde belirtilir.

Bunların dışında kiracı ve mülk sahibi arasındaki tüm şartlar ek olarak kira kontratına eklenir. Örneğin kira bedeli ve kira bedelinin ödeme tarihi, kira süresinin ne kadar olduğu, depozitonun ne kadar olduğu, kiracının apartman kurallarına uyması gerektiği ya da kiracının mülkü üçüncü bir şahsa kiralayamayacağı gibi iki tarafın da kabul ettiği tüm şartlar kira sözleşmesinde yer almalıdır. Ayrıca kira sözleşmesi hazırlanırken notere de gerek yoktur. Şahısların kendi arasında imzaladığı sözleşme geçerlidir.

Sizler için “Kira sözleşmesi nasıl yapılır?” sorusuna cevap aradık. Siz de bu hususlara dikkat ederek doğru bir şekilde kira kontratınızı hazırlayabilirsiniz.

source

You may also like...

Mar
04
2024
vivo’nun yeni katlanabilir telefonu için geri sayım!

vivo’nun yeni katlanabilir telefonu için geri sayım!

Spread the love <3

Spread the love <3 vivo, katlanabilir telefon pazarındaki çalışmalarına devam ediyor. Çinli marka bu kapsamda çok yakında X Fold 3...

How to Troubleshoot Your Network on Linux – OSI Model Troubleshooting Guide

Spread the love <3

Spread the love <3 In the world of networking, you may find yourself troubleshooting problems such as difficulty connecting to...

Nis
06
2024
0
Uygun fiyatlı Tesla iptal mi edildi? Musk açıkladı

Uygun fiyatlı Tesla iptal mi edildi? Musk açıkladı

Spread the love <3

Spread the love <3 Tesla bir süredir uygun fiyatlı elektrikli otomobil projesiyle gündemde. Daha önce Elon Musk tarafında doğrulanan bu...

Mar
30
2024
0
OpenAI built a voice cloning tool, but you can’t use it… yet

OpenAI built a voice cloning tool, but you can’t use it… yet

Spread the love <3

Spread the love <3 As deepfakes proliferate, OpenAI is refining the tech used to clone voices — but the company...

Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?