Teknoloji 17 Mayıs 2024

Kripto para yasası TBMM’de! İşte bilmeniz gerekenler

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), uzun zamandır kripto paraya ilişkin kapsamlı bir değişiklik üzerinde çalışıyordu. 19 maddelik teklif sonunda TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Konuyla ilgili detaylar ortaya çıktı. SPK ve TÜBİTAK’ın yetkili olacağı kripto varlıklarda neler değişecek?

Abdullah Güler’in açıklamasına göre, teklifle birlikte kripto varlık kavramına yasal bir tanım getirilecek. Bu kapsamda kripto varlıklar “dağıtık defter teknolojisi veya benzeri yöntemler kullanılarak oluşturulan ve dijital ağlar üzerinden dağıtılan, değer ifade eden ve sanal ortamda saklanan varlıklar” şeklinde adlandırılacak.

Kripto para yasası TBMM’de! İşte bilmeniz gerekenler 16

Kripto para ve dijital yatırım işlemlerinde faaliyet gösterecek kurumların izin alması zorunlu hale getirilecek. Bu kurumların faaliyetlerini denetlemesi için Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) yetkili olacak. Dijital varlıklar ile kurum açma, platformlarda alım-satım, takas ve saklama hizmetlerine ilişkin usul ve esasların belirlenmesinde de SPK yetkili olacak.
Rekabet Kurulu’ndan Google’a yüklü para cezası!

Google, kendini avantajlı konuma getirmesi nedeniyle Rekabet Kurulu’ndan ceza aldı. İşte Google’a kesilen para cezası.

Ayrıca sistemlerinin ve teknolojik altyapılarının denetimi ise TÜBİTAK’a emanet edilecek. Yeni ihraçlar için ise TÜBİTAK’tan rapor alınması zorunlu hale getirilecek.

Teklifle birlikte mevcut faaliyet gösteren kurumlara geçiş süreci tanınacak. Ancak izinsiz faaliyette bulunanlara yönelik yaptırımlar artacak. Teklife göre izinsiz faaliyetin 3-5 yıl arasında hapisle cezalandırılması mümkün.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri, “Türk vatandaşlarının yurt dışı platformlarda işlem yapmasının yasaklanması söz konusu değildir. Türkiye’de yerleşiklerin kendi inisiyatifleri ile yurt dışı platformlarda hesap açarak işlem yapmasında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bununla birlikte, yurt dışı platformların Türkçe internet sitesi açması, Türkiye’de yerleşiklere yönelik reklam yapılması gibi faaliyetlerde bulunması SPK lisansına tabi olacaktır” dedi.

Kripto para yasası TBMM’de! İşte bilmeniz gerekenler 17

Peki siz kripto para yasası hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce kripto paraların gözetim altına girmesi doğru mu? Görüşlerinizi yorumlara bekliyoruz.

source

Spread the love <3

You may also like...

Nis
13
2024
0
Ubisoft, bu oyunu kütüphanelerden siliyor!

Ubisoft, bu oyunu kütüphanelerden siliyor!

Ubisoft, ilk olarak 2010 yılında piyasaya sürdüğü The Crew’in resmen iptal edildiğini duyurdu. Şirket, oyunun sunucularını kapatmanın yanı sıra, bazı...

Spread the love <3
Mar
20
2024
0
Sea of Thieves, PS5 yolunda! İşte Nisan 2024’te çıkacak yeni oyunlar

Sea of Thieves, PS5 yolunda! İşte Nisan 2024’te çıkacak yeni oyunlar

Oyun dünyası her ay yeni yapımlarla dolup taşıyor ve dev oyun şirketleri daha fazla kazanmak için büyük oyunlarla karşımıza çıkıyor. Bu...

Spread the love <3
May
01
2024
0
Why React.js is taking a new direction

Why React.js is taking a new direction

React.js is super popular. Like … really, extremely popular. But it’s also changing. Slowly but steadily. Not alone but instead...

Spread the love <3
Mar
20
2024
0
Mart ayında Xbox Game Pass’e eklenecek oyunlar belli oldu!

Mart ayında Xbox Game Pass’e eklenecek oyunlar belli oldu!

Mart ayı, Xbox Game Pass üyeleri için heyecan verici bir oyun listesi sunuyor. Bu ayın en dikkat çekici oyunlarından biri,...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?