Teknoloji 31 Mart 2024

Mars keşif aracı, kızıl gezegendeki muhteşem volkanları fotoğrafladı

Mars Yörünge Uydusu, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yapılan ve Mars etrafında yirmi yıldan uzun süredir uçan bir uzay aracı. Son zamanlarda 25.000’den fazla yörüngeyi aşmış olan bu uzay aracı, Kızıl Gezegen’deki volkanların son derece ayrıntılı bir görüntüsünü yakaladı.

ESA’nın yazdığı gibi, “muhteşem manzara, volkanları, vadileri, kraterleri, bulutları ve hatta Mars’ın en büyük uydusu Phobos’u gösteriyor.”

Mars keşif aracı, kızıl gezegendeki muhteşem volkanları fotoğrafladı
Mars keşif aracı, kızıl gezegendeki muhteşem volkanları fotoğrafladı 11

– Olympus Mons: Sol alttaki en büyük çıkıntı Olympus Mons’tur, güneş sistemindeki en büyük volkandır. Arizona ile yaklaşık aynı büyüklükte olan bu volkan, 25 kilometre yüksekliğe ulaşıyor. (Everest Dağı 5.5 mil yüksekliğindedir.)

– Volkanik üçlü: Olympus Mons’un sağında, Ascraeus Mons, Pavonis Mons ve Arsia Mons adlı üç benzer şekilde devasa volkan bulunmaktadır. Bunlar, patlayıcı olma eğiliminde olmayan kalkan volkanlarıdır. Bunun yerine, lav fışkırma yollarından akar, zamanla katmanlar oluşturur ve nazik bir eğim oluşturur. Sonuç olarak, sırt üstü konulmuş bir kalkanı andıran bir arazi formu oluştururlar.

– Sayısız krater: Mars, kraterlerle tamamen kaplıdır. Kızıl Gezegen, güneş sistemi asteroid kuşağına yakındır, milyonlarca asteroidle dolu bir bölgedir. Mars’a çarptıklarında, Mars atmosferi Dünya’nın atmosferinin sadece %1’i yoğunluğunda olduğundan, bu uzay kayalarının ısınma ve parçalanma olasılığı daha düşüktür. Dahası, Mars tamamen jeolojik olarak ölü değildir – mars depremleri orada sık sık meydana gelir – ancak yeterli jeolojik etkinlik ve volkanizma, yeni kraterleri yıkayacak veya örtecek kadar değildir (Dünya’daki gibi).

– Mars bulutları: Görüntünün üstünde ve altında, her iki kutbun da üstünde ve altında, büyük bulut örtüleri görebilirsiniz. Mars’ta bulutlar, su buzundan ve karbondioksit buzundan oluşur.

– Ay Phobos: Mars’ın karanlık, şekilsiz ayaı Phobos’u, Kızıl Gezegen’in üstünde dolaşırken görebilirsiniz. Nispeten küçük ve çok ağır değil, en uzun tarafı sadece 27 kilometre uzunluğundadır. “Phobos’un küre şeklinde olmasını sağlayacak kadar ağır değil,” diye açıklıyor Avrupa Uzay Ajansı. Dahası, defalarca güçlü uzay kayaları tarafından vurulmuştur. “Phobos, dev bir çarpışma tarafından neredeyse parçalandı ve binlerce meteor çarpması tarafından oyuklarla dolu,” diye belirtti NASA.


Mars keşif aracı, kızıl gezegendeki muhteşem volkanları fotoğrafladı

Starlink haritası ile canlı uydular nasıl izlenir?

Elon Musk’ın Starlink uydu ağı artık canlı olarak izlenebilir durumda, bu sayede kullanıcılar dünya çapındaki uydu konumlarını görebilecek.

Bu etkileyici Mars manzarası, Kızıl Gezegen’in benzersiz coğrafyasını ve evrenimizin derinliklerindeki gizemleri keşfetme yolculuğumuzu aydınlatıyor.

source

Spread the love <3

You may also like...

Nis
01
2024
0
X, yetişkin içeriklere izin mi verecek?

X, yetişkin içeriklere izin mi verecek?

Son günlerde gündemden hiç düşmeyen X platformu, bu kez yetişkin içerik konusunda aldığı iddia edilen bir kararla konuşuldu. Buna göre,...

Spread the love <3
Nis
11
2024
0
EA Play abonelik ücretine zam geldi! İşte yeni fiyatlar

EA Play abonelik ücretine zam geldi! İşte yeni fiyatlar

Steam’den, PlayStation Mağazasından, Xbox Mağazasından (hatta Game Pass’e dahil olarak) ve tabii ki EA’in kendisinden temin edebileceğiniz ve yüzlerce oyunu...

Spread the love <3
Mar
02
2024
11
Oppo Watch X tanıtıldı! İşte özellikleri ve fiyatı

Oppo Watch X tanıtıldı! İşte özellikleri ve fiyatı

Oppo, akıllı telefon sektörünün yanı sıra giyilebilir teknoloji alanında da hızını arttırmış durumda. Şirket, OnePlus ile derin bir ortaklık içinde....

Spread the love <3
Nis
16
2024
0
Why is the death toll in one of the world&#039;s most brutal conflicts unknown?

Why is the death toll in one of the world's most brutal conflicts unknown?

The statistics of Sudan’s year of war are staggering. It is the largest displaced population in the world and the...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?