Teknoloji 17 Mart 2024

Mercedes-Benz insansı robotlarla üretime başlıyor!

Sanayi devrimiyle birlikte endüstri hamleleri de başladı. İlk etapta tek vardiya çalışan fabrikaların ardından 7/24 üretim yapan fabrikalara geçiş ve onun ardından robotlarla dolu fabrikalara. Günümüzde ise karanlık fabrikaları ve insansı robotları konuşuyoruz. Alman otomotiv devi Mercedes-Benz ise bu kervana katılma kararı aldı ve dev bir anlaşma imzaladı. Apptronik ve Mercedes-Benz arasında yapılan anlaşmanın detayları haberimizde…

Mercedes-Benz, Apptronik robotlarının pilot fabrikası olacak!

İnsansı robot dünyasına giriş hızla başladı. Geçtiğimiz dönemlerde Amazon, Agility firması ile anlaşma yapmış ve firmanın robotlarını kendi transfer merkezlerinde test etmeye başlamıştı. Tamamen otonom insansı robotlarla sağlanan transferlerde bazı aksaklıklar yaşansa da genel olarak robotlar üzerlerine düşen görevi yerine getirmişti.

Mercedes-Benz insansı robotlarla üretime başlıyor!
Mercedes-Benz insansı robotlarla üretime başlıyor! 12

Bunun devamında otomotiv devleri “karanlık fabrikalar” konsepti ile 7/24 kesintisiz üretim yapan fabrika modelleri ile ilgilenmeye başladı. Bununla birlikte Alman otomotiv markası BMW, 2024 Ocak ayında Figure firması ile anlaşmış ve markanın insansı robotlarının pilot test merkezi halini almıştı. Şimdiyse Mercedes-Benz ve Apptronik arasında yapılan anlaşma gündemde.


Mercedes-Benz insansı robotlarla üretime başlıyor!

Almanya’da 2. el elektrikli otomobil satışları çakıldı! İşte sebebi

Almanya’daki 2. el elektrikli otomobiller, arz talep tercihleri ve düşen yeni araç fiyatları nedeniyle hızlı bir şekilde değer kaybediyor.

Austin merkezli robot girişimi Apptronik’e göre Mercedes-Benz ile yapılan işbirliği kapsamında üretimin büyük kısmında insansı robotlar kullanılacak. Bununla beraber firma büyük oranda test imkanı yakalamış olacak. Ayrıca Mercedes-Benz fabrikaları bu test ve kullanım süreçlerinde Apptronik firması için bir pilot merkez unvanını alacak.

Anlaşmayla ilgili olarak diğer detaylar paylaşılmadı. İşbirliğinin maddi büyüklüğü vb. gibi durumlar hakkında genel bir bilgi yok. Ancak artan trendler göz önüne alındığında Mercedes-Benz’in de insansı robotlar hakkında büyük yatırımlar yapacağını söyleyebiliriz. Öyleki Figure ve BMW arasında yapılan anlaşmanın değeri 675 milyon dolar olarak bildiriliyor.

Mercedes-Benz insansı robotlarla üretime başlıyor!
Mercedes-Benz insansı robotlarla üretime başlıyor! 13

Yapılan anlaşmalara bakıldığında önümüzdeki birkaç yıl düzenli bir gelir elde edilmesi beklenmiyor. Ancak ilk test süreçlerinin atlatılmasıyla birlikte düzenli gelir elde edilmesi ve markaların bu anlaşmalar ile büyük kar getirisi elde etmesi amaçlanıyor.

Peki siz Mercedes-Benz ve Apptronik arasında yapılan anlaşma hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar bölümünde paylaşmayı unutmayın. Daha fazla içerik için ShiftDelete.Net YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

source

Spread the love <3

You may also like...

Mar
12
2024
10
Jerusalem Muslims were promised freedom to worship this Ramadan &#8211; I watched them being turned away

Jerusalem Muslims were promised freedom to worship this Ramadan – I watched them being turned away

It should be one of the great moments in the Islamic calendar. When a month of prayer, fasting and ultimately...

Spread the love <3
Nis
06
2024
0
Tesla, otonom sürüş yazılımı satabilir

Tesla, otonom sürüş yazılımı satabilir

Tesla şirketinin CEO’su Elon Musk, yakın zamanda otonom sürüş yazılımı lisansını rakip markalara satmaya başlayabileceklerini açıkladı. Full Self-Driving (FSD) adı...

Spread the love <3
Mar
03
2024
8
Swarovski’nin akıllı dürbünü AX Visio satışa çıktı: 9 bin kuş çeşidini tanıyor

Swarovski’nin akıllı dürbünü AX Visio satışa çıktı: 9 bin kuş çeşidini tanıyor

Spor optiği üreticisi Swarovski Optik, Merlin Bird ID uygulamasının zekasını yüksek kaliteli bir dürbüne entegre ederek, bir tuşla kuşları ve...

Spread the love <3

React.js just got a major upgrade

Are you confused where to start coding/what to learn/what roadmap to take? Take this free 2 minute quiz: … Spread...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?