Teknoloji 3 Haziran 2024

NVIDIA CEO’sundan COMPUTEX 2024 öncesi önemli açıklama!

NVIDIA kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, Taipei’deki COMPUTEX teknoloji konferansı öncesinde 6.500’den fazla sektör lideri, basın mensubu, girişimci ve teknoloji meraklısına hitap etti. Konuşmasında hızlandırılmış bilgi işlem ve yapay zekanın bilgisayar endüstrisinde yeni bir devrim başlattığını ve bu devrimin NVIDIA’nın öncülüğünde gerçekleştiğini vurguladı. İşte detaylar…

Huang, Tayvan’ın NVIDIA’nın en değerli ortaklarının evi olduğunu ve NVIDIA’nın yaptığı her şeyin buradan başladığını söyledi. Tayvan’daki ortaklarıyla birlikte dünyanın yapay zeka altyapısını yarattıklarını belirtti. Konuşmasında üç ana konuya değindi: Üretken yapay zekanın ne olduğu ve etkisi, geleceğe yönelik yol haritası ve sırada ne olduğu.

NVIDIA CEO’sundan COMPUTEX 2024 öncesi önemli açıklama! 20

Huang, bilgisayar endüstrisinin yaklaşık 60 yaşında olduğunu ve bu süre zarfında sadece birkaç büyük teknolojik değişim yaşandığını belirtti. Günümüzde de böyle bir değişimin eşiğindeyiz. Merkezi işlem birimlerinin (CPU) performans artışının yavaşladığını, ancak işlem ihtiyacımızın katlanarak arttığını söyledi. Bu durum, bilgi işlem enflasyonuna yol açıyor.
NVIDIA’dan ARM tabanlı yeni işlemci!

NVIDIA’nın ARM tabanlı AI PC işlemcisi hangi grafik sistemini ve işlemci çekirdeklerini kullanacak? İşte detaylar…

Çözüm, 20 yıldır üzerinde çalıştıkları hızlandırılmış bilgi işlemde yatıyor. NVIDIA’nın CUDA platformu CPU’ları destekleyerek özel işlemcilerin çok daha iyi performans gösterebileceği iş yüklerini hızlandırıyor. Huang, gelecekte her uygulamanın ve veri merkezinin hızlandırılacağını öngördü.

Hızlandırılmış bilgi işlem, hem mantıklı hem de sürdürülebilir bir çözüm. Huang, 100 kat hızlanma sağlarken, güç tüketiminde sadece 3 kat artış ve maliyetlerde %50’lik bir artış sağlayarak 25 kat daha fazla performans/Watt oranı elde edilebileceğini gösterdi.

NVIDIA CEO’sundan COMPUTEX 2024 öncesi önemli açıklama! 21

Hızlandırılmış bilgi işlem kolay bir iş değil. Yazılımların tamamen yeniden yazılması ve algoritmaların yeniden yapılandırılması gerekiyor. NVIDIA, bu zorluğu aşmak için 20 yıldır alan odaklı kütüphaneler geliştiriyor.

Bunlar arasında derin öğrenme kütüphanesi cuDNN, yapay zeka fiziği kütüphanesi, 5G radyo kütüphanesi Ariel, çip üretim kütüphanesi cuLitho, gen dizileme kütüphanesi Parabricks, kombinasyonel optimizasyon kütüphanesi cuOpt ve kuantum bilgisayar simülasyonu için cuQuantum yer alıyor.

Bu kütüphaneler, 5 milyon geliştiricinin NVIDIA platformunu kullanmasını ve sağlık, finans, bilgisayar, otomotiv gibi birçok sektörde hızlandırılmış bilgi işlemden yararlanılmasını sağladı. Son olarak Google, popüler veri bilimi kütüphanesi Pandas’ı hızlandırmak için cuDF’i bulut platformuna entegre etti.

Jensen Huang, yapay zekanın artık sadece algılama (görüntü işleme, konuşma tanıma gibi) değil, aynı zamanda üretme yeteneğine de sahip olduğunu vurguladı. ChatGPT’nin başarısı bunun bir kanıtı. Bu değişim, bilgi işlem maliyetlerinin düşmesiyle mümkün oldu. Artık büyük dil modellerini eğitmek için internetteki tüm verileri kullanmak mantıklı ve yaygın bir uygulama haline geldi.

NVIDIA, yapay zekanın üretken gücünü kullanarak “yapay zeka fabrikaları” inşa ediyor. Bu fabrikalar, tıpkı Nikola Tesla’nın AC jeneratörünün elektron üretmesi gibi, yapay zeka “belirteçleri” üretiyor. Huang, NVIDIA’nın Earth-2 projesini, Dünya’nın dijital bir ikizini oluşturarak gezegenimizin geleceğini tahmin etme ve afetleri önleme veya iklim değişikliğinin etkilerine uyum sağlama çabalarını iyileştirme amacını anlattı.

Huang, NVIDIA’nın dijital insan teknolojisi ACE’i de tanıttı. ACE, kullanıcılarla tıpkı bir insan gibi etkileşim kurabilen yapay zeka destekli dijital karakterler yaratmayı amaçlıyor. Bu teknoloji gerçekten de müşteri hizmetleri, reklamcılık ve oyun gibi sektörlerde devrim yaratabilir.

Dijital insanları çalıştırmak için gereken karmaşık yazılım yığınını basitleştirmek için NVIDIA, NIM (NVIDIA Inference Microservices) adlı yeni bir yazılım platformu geliştirdi. NIM, önceden eğitilmiş yapay zeka modellerini, bulutlara, veri merkezlerine veya iş istasyonlarına dağıtılabilen optimize edilmiş konteynerlar olarak sunuyor. NIM’in esnekliği sayesinde kullanıcılar, istedikleri uzman yapay zeka modellerini seçip bir araya getirerek kendi özel uygulamalarını oluşturabilirler.

Huang, yapay zekanın bir sonraki dalgasının “fiziksel yapay zeka” olacağını söyledi. Fizik yasalarını anlayabilen ve gerçek dünyada bizimle birlikte çalışabilen yapay zeka. Bu vizyonu gerçekleştirmek için NVIDIA, robotların simüle edilmiş ortamlarda fizik yasalarına uyarak eylemler gerçekleştirmesini ve öğrenmesini sağlayan Omniverse platformunu geliştirdi.

Huang da “Omniverse, robotların nasıl robot olunacağını öğrendiği yerdir.” dedi. Bu platformda robotlar nesneleri nasıl hassas bir şekilde kavrayacaklarını, engellerden nasıl kaçınacaklarını ve karmaşık görevleri nasıl gerçekleştireceklerini öğrenebilirler.

Huang ayrıca NVIDIA’nın yeni nesil GPU mimarisi Blackwell’ı tanıttı. Bu mimari, daha büyük ve karmaşık yapay zeka modellerini eğitmek ve çalıştırmak için gereken performans ve ölçeklenebilirliği sağlıyor. Blackwell, 72 GPU’lu devasa bir sistem oluşturmak için birbirine bağlanabilen dev boyutlarda yongalar içeriyor.

Bu sistem, 10 trilyon parametreli büyük dil modellerini barındırabilir ve inanılmaz bir hesaplama gücü sunuyor. Ek olarak Huang, NVIDIA’nın bir yıllık bir ritimle çalıştığını ve her yıl yeni platformlar ve teknolojiler sunmayı hedeflediğini açıkladı

Jensen Huang’ın açıklaması:

NVIDIA kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, COMPUTEX teknoloji konferansı öncesinde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Üretken yapay zeka, sektörleri yeniden şekillendiriyor ve inovasyon ve büyüme için yeni fırsatlar yaratıyor. Bugün, bilgi işlemde büyük bir değişimin eşiğindeyiz. Yapay zeka ve hızlandırılmış bilgi işlem kesişimi, geleceği yeniden tanımlamaya hazırlanıyor.

Bilgi işlem geleceği hızlandırıldı. Yapay zeka ve hızlandırılmış bilgi işlem alanındaki yeniliklerimizle mümkün olanın sınırlarını zorluyor ve bir sonraki teknolojik ilerleme dalgasını yönlendiriyoruz. Şirketimizin bir yıllık bir ritmi var.

Temel felsefemiz çok basit: Tüm veri merkezi ölçeğini oluşturun, parçalara ayırın, bir yıllık ritimle satın ve her şeyi teknoloji sınırlarına kadar zorlayın. Zira hızlandırılmış bilgi işlem, sürdürülebilir bilgi işlemdir. Ne kadar çok satın alırsanız, o kadar çok tasarruf edersiniz.

Bugün Hugging Face’e tam olarak optimize edilmiş Llama 3’ü yayınladık, denemeniz için orada mevcut. Hatta yanınıza bile alabilirsiniz. Böylece bulutta çalıştırabilirsiniz, herhangi bir bulutta çalıştırabilirsiniz, bu kapsayıcıyı indirebilirsiniz, kendi veri merkezinize koyabilirsiniz ve müşterilerinizin kullanımına sunmak için barındırabilirsiniz.

Bir sonraki yapay zeka dalgası ise fiziksel yapay zekadır. Fizik yasalarını anlayan yapay zeka, aramızda çalışabilen yapay zeka. Robotik burada. Fiziksel yapay zeka burada. Bu bilim kurgu değil ve tüm Tayvan’da kullanılıyor. Gerçekten çok heyecan verici. Tüm fabrikalar robotik olacak. Fabrikalar robotları yönetecek ve bu robotlar robotik ürünler üretecek.

Shiftdelete.net

source

Spread the love <3

You may also like...

Mar
13
2024
14
Why Google&#039;s AI chatbot no longer talks about elections

Why Google's AI chatbot no longer talks about elections

Google is restricting its AI chatbot from answering election-related questions in countries where voting is taking place this year, as...

Spread the love <3
Mar
28
2024
0
X (Twitter)’da yeni dönem! ChatGPT rakibi Grok için sevindiren açıklama

X (Twitter)’da yeni dönem! ChatGPT rakibi Grok için sevindiren açıklama

Elon Musk, uzun süredir popüler sosyal medya platformu X’i yeni özelliklerle geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan haberlere göre...

Spread the love <3
May
17
2024
0
OpenAI inks deal to train AI on Reddit data

OpenAI inks deal to train AI on Reddit data

OpenAI has reached a deal with Reddit to use the social news site’s data for training AI models. In a...

Spread the love <3
Mar
10
2024
10
Vital help but &#039;not anything near enough&#039;: On board Jordan&#039;s flight airdropping aid to desperate Gazans

Vital help but 'not anything near enough': On board Jordan's flight airdropping aid to desperate Gazans

There’s a renewed urgency to the delivery of food to Gaza but it’s still struggling to keep pace with the...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?