Teknoloji 17 Mart 2024

OpenAI kendi yapay zeka donanımını yapmak istiyor!

Yapay zeka alanında önemli bir yere sahip olan OpenAI, kendi yapay zeka donanımını üretmek için adımlar atmaya hazırlanıyor. Şirket, özel çözümler üretebilmek adına Nvidia gibi bir başka şirketin donanımına bağımlı olmaktan kurtulmayı hedefliyor.

OpenAI, kendi işlemcilerini üretmek için görüşmelere başladı

Tom’s Hardware tarafından paylaşılan habere göre OpenAI, şu anda kendi yapay zeka işlemcilerini üretmek için görüşmeler yapıyor. Bu işlemciler büyük olasılıkla Sinirsel İşlem Birimi (Neural Network Processing Unit = NPU) olacak.

OpenAI kendi yapay zeka donanımını yapmak istiyor! 11

Yapay zeka ile ilgili görevler için ayrılmış işlemciler olan NPU’lar, yapay zeka bilgisayarlarında bulunuyorlar. Bir GPU’nun işlemciyi grafik işleme görevlerinden kurtarması gibi, bir NPU özel olarak yapay zeka işlemleriyle ilgilenmek üzere tasarlandığı için yine işlemciyi bilgiyi işleme görevinden kurtarıyor.

 

Eğer bu plan hayata geçerse, OpenAI muhtemelen Nvidia’nın donanımını bırakıp kendi üreteceği NPU’larla değiştirecek. Hatta bunun tamamlanmasının ardından, donanımı kamu hizmetine sunmak isteyen şirketlere satış veya kiralama yapmaya da başlayabilir. Tüketici mağazalarında OpenAI markalı donanımları görmek pek mümkün olmasa da imkansız bir şey değil.

Nvidia, yapay zeka yarışında kendisini öne çıkararak ABD’de en değerli üçüncü şirket haline geldi. Bir şirket yapay zeka alanına girmek istediğinde, Nvidia donanımı alıyordu. Hatta OpenAI ve Microsoft’un yapay zeka girişimleri bile Nvidia donanımının üzerine kurulmuştu.


OpenAI kendi yapay zeka donanımını yapmak istiyor!

Apple’dan yapay zeka atağı! MM1 model makalesi yayınlandı

Apple araştırmacıları, MM1 yapay zeka modelinde performans iyileştirmeleri ile ilgili makale yayınladı. İşte detaylar…

Ancak şirketler artık Nvidia donanımına bağımlı olmaktan kaçınmak ve kendi çözümlerini üretmek istiyor. Ancak bu durum Nvidia için bir sorun teşkil etmiyor. Şirket, mevcut sistemlerde bulunan GPU’ları kullanarak çözümler sağlayan kendi yapay zeka sohbet botu olan Chat With RTX’i piyasaya sürerek bu donanım hamlelerine yanıt verdi. Dolayısıyla, Nvidia ilerleyen zamanlarda yapay zeka donanımı pazarındaki konumunu kaybetse de, yarıştan çıkmış değil.

Siz OpenAI’ın kendi yapay zeka donanımını üretmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizle paylaşmayı lütfen unutmayın.

source

Spread the love <3

You may also like...

Şub
29
2024
12
Laptop işlemci sıcaklığı düşürme yolları (2024)

Laptop işlemci sıcaklığı düşürme yolları (2024)

Dizüstü bilgisayar kullanıcılarına “en büyük sıkıntınız ne?” diye bir soru yöneltsek, kuvvetle muhtemel büyük çoğunluk “laptop çok ısınıyor” şeklinde şikayette...

Spread the love <3
Şub
29
2024
13
Esaret Zıt Anlamlısı Nedir? Esaret Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Esaret Zıt Anlamlısı Nedir? Esaret Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Esaret Zıt Anlamlısı Nedir? 1- Bağımsızlık 2- Serbestlik 3- Özgürlük 4- Hürriyet Esaret Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir? 1- BAĞIMSIZLIK Bağ...

Spread the love <3
Nis
17
2024
0
Mercedes, elektrikli G-Serisi ile karşımıza çıkacak!

Mercedes, elektrikli G-Serisi ile karşımıza çıkacak!

Mercedes, meraklıları tarafından heyecanla beklenen elektrikli G-Serisi ile yakın zamanda karşımıza çıkacak gibi görünüyor. 24 Nisan’da düzenlenecek olan Pekin Otomobil...

Spread the love <3
Nis
18
2024
0
Silikon Vadisi’ne giden yolculuk: Ayşegül Işınla Bizi

Silikon Vadisi’ne giden yolculuk: Ayşegül Işınla Bizi

Teknoloji sektöründe uzun yıllar boyunca üst düzey roller üstlenen Ayşegül İldeniz, yeni eseri Ayşegül Işınla Bizi kitabını ve eş zamanlı...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?