Teknoloji 30 Nisan 2024

Oyuncu laptopları, yeni nesil Intel Lunar Lake ile çağ atlayacak!

Oyuncu laptopları, yeni nesil Intel Lunar Lake ile çağ atlayacak!

İnce ve hafif oyuncu laptopları, Intel ’in yeni nesil Lunar Lake işlemcisine dair ortaya çıkan yeni sızıntılara göre büyük bir değişim yaşayacaklar. Intel’in gelecek nesil Xe2 Battlemage mimarisiyle güçlendirilen entegre grafiklerinin potansiyel performans seviyesi, entegre ekran kartlarının yakın gelecekte daha yüksek kare hızlarına ulaşmak için ciddi şekilde geliştiğini gösteriyor.

Bir SiSoftware benchmark sonucuna göre, Lunar Lake işlemcisini kullanan HP Spectre x360 laptopun önceden yayımlanmış bir örneğinin olduğu görülüyor. Bu örnek donanım, Intel’in Xe2 Battlemage mimarisiyle güçlendirilmiş Lunar Lake (Intel Core Ultra 200V) işlemcisine sahip.

Oyuncu laptopları, yeni nesil Intel Lunar Lake ile çağ atlayacak!
Oyuncu laptopları, yeni nesil Intel Lunar Lake ile çağ atlayacak! 12

Söz konusu benchmark sonucunda, Intel Arc entegre grafik çözümü için bir test sonucu gösteriliyor. Ekran kartının özellikleri 56 Yürütme Birimi (Execution Units – EU) ve 1,75 GHz hızında çalışan bir yapıya sahip olduğunu gösteriyor. Bu grafik birimi, 17W güç tüketiyor. Bu özelliklerle ekran kartı 2.108 Mpix/s performans elde ediyor. Bu da Intel’in Lunar Lake grafiklerinin Meteor Lake’e göre iki kat daha hızlı olacağı iddiasını destekliyor.

Ancak bahsedilen laptop önceden yayımlanmış bir model olduğu için, bu bilgilere temkinli yaklaşmak önemli. Ayrıca ekran kartının 56 EU ile tam olarak donatılmış olmadığı, amiral gemisi Xe2-LPG Battlemage grafik çözümünün 8 Xe Çekirdeği ile çalıştığı söylentileriyle karşılaştırıldığında, bu donanımın bir kesintiye uğramış versiyonu olduğu da belirtiliyor.


Oyuncu laptopları, yeni nesil Intel Lunar Lake ile çağ atlayacak!

Hindistan’ın ucuz telefon markası Lava, ilk akıllı saatini tanıttı!

Lava’nın yeni akıllı saatleri Prowatch ZN ve Prowatch VN tanıtıldı. Bütçe dostu giyilebilir teknoloji arayanları buraya alalım.

Bununla birlikte bu sızıntının yanlış olabileceği veya sahte olabileceği, ayrıca sadece tek bir benchmark sonucuna dayandığı da unutmayalım. SiSoftware’in grafik testleri için en iyi seçenek olmadığı da aşikâr. Ancak tüm bu detaylara rağme, Intel’in Lunar Lake ile entegre ekran kartların gerçekten etkileyici olabileceği yönünde ciddi bir işaret var.

Lunar Lake’in, ince ve hafif oyuncu laptoplarını zorlu uygulamaları ve çağdaş oyunları daha iyi çalıştırma konusunda yeni bir seviyeye taşıyabileceği düşünülüyor. Ancak rekabet de oldukça sert. AMD’nin Strix Point işlemcisi, laptop işlemcileri arasında önemli bir potansiyele sahip ve Lunar Lake’in rakibi olarak görülüyor.

Qualcomm’un Snapdragon X Elite (ve Plus varyantları) gibi ARM tabanlı işlemciler de ince ve hafif oyuncu laptopları için ilginç bir seçenek sunuyor. Emülasyon sayesinde x86 yazılımını çalıştırabilen ARM tabanlı işlemcilerin gelişmesi de laptop pazarında yeni bir dönemin habercisi olabilir.

source

Spread the love <3

You may also like...

May
12
2024
0
Kamera, Touch ID ve dahası! Apple Watch X böyle mi olacak?

Kamera, Touch ID ve dahası! Apple Watch X böyle mi olacak?

Apple, akıllı saat serisinin 10. yıldönümüne özel olarak Watch X isimli bir model üzerinde çalışıyor. Bu kapsamda şirketin büyük bir...

Spread the love <3
Mar
02
2024
13
Drone hits Russian apartment building - Ukraine blamed

Drone hits Russian apartment building – Ukraine blamed

A drone hit a five-storey apartment building in Russia on Saturday morning, with some of the country’s media outlets pointing...

Spread the love <3
Mar
09
2024
10
Meta sonunda yapay zekada gaza basıyor!

Meta sonunda yapay zekada gaza basıyor!

2026 yılına kadarki 2 yıllık dönemi kapsayan bir yol haritası çizen Meta yönetimi, yapay zeka teknolojilerini gelecek planlarında öne aldı....

Spread the love <3
May
14
2024
0
Protests as Georgia&#039;s parliament approves divisive &#039;foreign agents&#039; bill

Protests as Georgia's parliament approves divisive 'foreign agents' bill

Protests have smashed barriers at Georgia’s parliament after it approved the divisive “foreign agents” bill. The legislation is seen by...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?