Teknoloji 4 Haziran 2024

Rakipleri küçülmeye giderken Nintendo büyümeye devam ediyor!

Oyun sektörü büyük bir dalgalanmanın içinde. Birçok oyun şirketi, mali zorluklar ve sektörde yaşanan dalgalanmalar nedeniyle ya işten çıkartmalar ya da kapatma kararlarıyla gündeme geliyor. Microsoft ve Sony gibi sektörün mega şirketleri bile son dönemde yaptığı işten çıkarmalar ile dikkat çekti. Japonya merkezli Nintendo ise batılı rakiplerinin aksine büyümeye devam ettiğini gösteren bir adım attı. İşte detaylar…

Nintendo, gerçekleştirdiği hissedar toplantısının özetini yayınladı. Bu özet, şirketin şu anda 7,724 çalışana sahip olduğunu ve son bir yılda 400’den fazla yeni çalışanı işe aldığını ortaya koydu. Veriler, diğer büyük oyun şirketlerinin işten çıkarmalarla gündeme geldiği bir dönemde Nintendo’nun istikrarlı büyümeye yönelik stratejisini de bir kez daha gösterdi.

Rakipleri küçülmeye giderken Nintendo büyümeye devam ediyor! 14

Nintendo’nun bu hamlesi oyun sektörü adına çok dikkat çekici çünkü son 12 ay içinde 10.000’den fazla oyun geliştiricisinin işten çıkarıldığı söyleniyor. Aslında oyun sektörünün daha fazla insana yayıldığı bir dönemde de olsak artan oyun üretme maliyeti ve konsol pazarındaki büyüme eksikliği oyun endüstrisindeki bir krizi tetikliyor gibi görünüyor.
Nintendo’dan dev hamle! Shiver’i satın aldı

Nintendo büyük bir hamle yaparak Shiver Entertainment’ı satın aldı. Shiver’ın oyunları Switch’e port edilmeye devam edecek.

Bazı incelemeler bu işten çıkarmaların sebebinin pandemi dönemindeki aşırı istihdam olduğunu söylüyor. Mesela Microsoft, 3 trilyon dolarlık değerine rağmen 2 bin kişiyi işten çıkartı. Take-Two ise 2,2 milyar dolarlık yüksek bir kar elde etmesine rağmen 500’den fazla kişiyi işten çıkardı.

Sürekli işten çıkarma haberlerinin yayıldığı oyun sektöründe Nintendo ise neredeyse rakiplerinin işten çıkardığı kadar kişiyi işe aldı. Aslında tüm bu gelişmeler değerlendirildiğinde Nintendo’nun hissedarlarına sunduğu güven ve şirketin iş gücüne yaptığı yatırım, sektörün diğer oyuncularına da bir mesaj niteliğinde.

Nintendo’nun bu stratejisi, yalnızca şirket içi dinamiklerini değil aynı zamanda genel olarak oyun sektöründeki yerinin de güçlenmesini sağlıyor. Nintendo’nun iş gücünü artırması, şirketin yeni projeler ve oyunlar üzerinde çalıştığının da bir işareti olabilir.

Siz Nintendo’nun bu hamlesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

source

Spread the love <3

You may also like...

Mar
07
2024
9
Building GenAI features in practice with Intuit Mailchimp

Building GenAI features in practice with Intuit Mailchimp

March 6, 2024 SPONSORED BY INTUIT — Ryan and Ben chat with Shivang Shah, Chief Architect, and Jon Fasoli, Chief...

Spread the love <3
May
10
2024
0
Infighting among fintech players has caused TabaPay to ‘pull out’ from buying bankrupt Synapse

Infighting among fintech players has caused TabaPay to ‘pull out’ from buying bankrupt Synapse

Instant payments company TabaPay has abandoned its plans to purchase the assets of troubled banking-as-a-service startup Synapse, TabaPay confirmed to...

Spread the love <3
May
29
2024
0

Linear vs Logistic Regression: How to Choose the Right Regression Model for Your Data

Regression models identify trends in a dataset and predict outcomes based on the trends they have analyzed and identified. Linear...

Spread the love <3
May
24
2024
0
$6M fine for robocaller who used AI to clone Biden’s voice

$6M fine for robocaller who used AI to clone Biden’s voice

The FCC has proposed a $6 million fine for the scammer who used voice-cloning tech to impersonate President Biden in...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?