Teknoloji 6 Haziran 2024

Rekabet Kurumu’ndan Apple’a soruşturma!

Rekabet Kurumu, Apple TR ve Apple ABD hakkında uygulama mağazası App Store’da rekabeti engelleme şüphesiyle soruşturma başlattı. Apple’ın uygulama geliştiricilerini kendi ödeme sistemini kullanmaya zorlayarak ve alternatif ödeme seçeneklerine erişimi kısıtlayarak rekabeti olumsuz etkileyip etkilemediği inceleniyor.

Soruşturmanın temelinde, Apple’ın uygulama içi satın alımlarda yüzde 30 komisyon alarak haksız kazanç sağlayıp sağlamadığı ve rakip ödeme sistemlerini dışlayarak tüketicileri daha pahalı seçeneklere yönlendirip yönlendirmediği gibi iddialar yer alıyor.

Rekabet Kurumu ayrıca Apple’ın uygulama geliştiricilerinin kullanıcıları uygulama dışı ödeme kanalları hakkında bilgilendirmesini engellemesini ve böylece tüketicilerin daha uygun fiyatlı alternatiflere erişimini kısıtlamasını da mercek altına aldı.

Shiftdelete.net

Rekabet Kurumu tarafından bugün yapılan paylaşımda şunlar söylendi:

“Mobil akıllı cihazlar ve bu cihazlara yönelik yazılımlar hakkında ilgili sektörün yapısının, işleyişinin ve sektördeki olası yapısal ve/veya davranışsal rekabet sorunlarının neler olduğunun anlaşılması amacıyla Rekabet Kurumu bünyesinde hâlihazırda Mobil Ekosistemler Sektör İncelemesi yürütülmektedir.

Söz konusu Sektör İncelemesi kapsamında Apple’ın uygulama geliştiricileri ile akdettiği sözleşmeler ile Uygulama İnceleme Yönergesi incelenmiş ve Apple tarafından App Store’da yer alan uygulama geliştiricilere ödeme sistemleri hususunda birtakım kısıtlamalar getirildiği yönünde şüphe ortaya çıkmıştır.

Uygulama geliştiricilerin, uygulama içinde kullanıcılarını uygulama geliştiricinin internet sitesi gibi uygulama dışındaki ödeme kanalları hakkında bilgilendirmesi engellenmektedir. Bu yasak nedeniyle tüketicilerin, alternatif ödeme kanallarının varlığından ve uygulama içindeki fiyat ile uygulama dışındaki fiyat arasındaki farktan haberdar olamamaları sebebiyle daha iyi seçeneklere (daha düşük fiyata) erişme imkânlarının kısıtlanıp kısıtlanmadığının incelenmesi gerekmektedir.

Bununla birlikte, uygulama dışı alternatif kanallara yönlendiren bağlantılara uygulama içinde yer verilmesi de engellenmektedir. Bu doğrultuda, Apple’ın kendi ödeme sistemini zorunlu tutarak uygulama geliştiricilerin seçim özgürlüğünü ortadan kaldırıp kaldırmadığı ve diğer ödeme sistemlerinin Apple ekosistemine girişini engelleyip engellemediği de incelenmesi gereken bir diğer şüphe olarak ortaya çıkmaktadır.

Apple tarafından uygulama geliştiricilere ödeme hizmetleri bakımından getirilen bir diğer kısıtlama, uygulama içindeki satın alımlarda Apple’ın kendi ödeme sisteminin zorunlu tutulmasıdır. Böylece, uygulama içi dijital içerik satımına ilişkin işlemlerin Apple’ın ödeme sistemi IAP aracılığıyla yapılması zorunlu tutulmaktadır.

Apple, IAP aracılığıyla yapılan satış işlemlerinden %30 oranında komisyon geliri elde ediyor. Soruşturma sürecinde, Apple’ın kendi ödeme sistemini zorunlu tutarak uygulama geliştiricilerin seçim özgürlüğünü ortadan kaldırıp kaldırmadığı ve diğer ödeme sistemlerinin Apple ekosistemine girişinin engellenip engellenmediğinin incelenmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu kapsamda, Rekabet Kurulunun 21.05.2024 tarih ve 24-23/525-M sayılı kararıyla Apple Inc. ve Apple Teknoloji ve Satış Limited Şirketi’nin uygulama mağazası olan App Store’da alternatif ödeme sistemlerini kullandırmamak ve mobil uygulama geliştiricilere yönlendirme karşıtı hükümler uygulamak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak soruşturma açılmasına karar verilmiştir. “

source

Spread the love <3

You may also like...

May
22
2024
0
e-Devlet’te Kaza Tutanağı dönemi başladı! Nasıl kullanılır?

e-Devlet’te Kaza Tutanağı dönemi başladı! Nasıl kullanılır?

e-Devlet Kapısı her geçen gün yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Eklenen yeni bir hizmet araç sahiplerini sevindirecek. Artık e-Devlet Kapısı...

Spread the love <3
Nis
12
2024
0
Serinin yeni üyesi Motorola Edge 50 Ultra performans testinde!

Serinin yeni üyesi Motorola Edge 50 Ultra performans testinde!

Motorola, yakın zamanda başlattığı Edge 50 serisini genişletiyor. Geçtiğimiz günlerde Pro model duyurulmuşken, yeni modeller de yolda. Bu cihazlardan biri...

Spread the love <3
Mar
20
2024
0
How crypto exchange Backpack climbed its way to success after its major investor FTX died

How crypto exchange Backpack climbed its way to success after its major investor FTX died

Backpack’s founders, who are building a crypto exchange and wallet, have experienced strong growth since launching in 2022. But the...

Spread the love <3
Nis
20
2024
0
Bitcoin&#039;s highly anticipated &#039;halving&#039; event takes place

Bitcoin's highly anticipated 'halving' event takes place

Bitcoin’s rare halving event has taken place, according to crypto analysis firm CoinGecko. It slashes the number of new Bitcoin...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?