Teknoloji 2 Haziran 2024

Starliner uzay aracının insanlı ilk test uçuşu yine mi ertelendi?

NASA, arızalı bir valf nedeniyle 6 Mayıs’ta gerçekleşmesi beklenen Starliner uzay aracının insanlı ilk test uçuşunu ilk olarak valf sıkıntısı nedeniyle 17 Mayıs’a ertelemişti. Starliner roketindeki sorunlu valfın değiştirilmesi için kapsamlı bir inceleme başlatıldığında bu kez helyum sızıntısı da göze çarptı. Yaklaşık iki haftalık incelemenin ardından NASA, helyum sızıntısı devam etmesine rağmen yeni tarihi 1 Haziran olarak açıkladı. Fakat bugün gerçekleşmesi beklenen fırlatma yine başka bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldı. İşte detaylar…

NASA astronotları Barry “Butch” Wilmore ve Sunita “Suni” Williams, bu ay ikinci kez Starliner uzay aracından inmek zorunda kaldı. Starliner, bugün gerçekleştirilmesi beklenen insanlı ilk test uçuşu için yine fırlatılamadı.

Starliner uzay aracının insanlı ilk test uçuşu yine mi ertelendi? 16

NASA astronotları, fırlatmaya dört dakikadan az bir süre kala ortaya çıkan bir sorun nedeniyle uzay aracını terk etmek zorunda kaldı. Daha sonra geri sayımın son dakikalarına gelindiğinde görevi devralan yerden fırlatma bilgisayarı otomatik olarak durma sinyali verdiği ortaya çıktı.
SpaceX’in Starship roketi 4. test uçuşuna hazır: Nereden izlenecek?

Starship roketinin 4. test uçuşu da canlı yayınla izleyiciyle buluşacak. Peki nasıl izleyeceksiniz? İşte detaylar…

NASA, Starliner fırlatma tarihini bu sefer çok fazla ertelemediğini açıkladı. Yeni yapılan açıklamaya göre Starliner, 2 Haziran’da Türkiye saatiyle 19:03’de fırlatılacak. Boeing’den Lauren Brennecke sürekli farklı bir nedenden ertelenen fırlatma hakkında açıklama yaptı:

“Elbette bu durum hayal kırıklığı yaratıyor ancak bu işin bir parçası. Nihai amaç, değerli kargomuz Butch ve Suni’nin güvende olduğundan emin olmak.”

Starliner uzay aracının insanlı ilk test uçuşu yine mi ertelendi? 17

İnsansız test uçuşlarında okyanus yerine karaya inerek bunu başarabilen ilk Amerikan kapsülü olan Starliner’ın insanlı ilk görevinde neler yapacağı büyük bir merakla takip ediliyor. Fakat bugüne kadar insanlı ilk test uçuşu için belirlenen tarihini erteleyecek bir sebep her zaman çıktı.

Starliner, NASA astronotları Barry “Butch” Wilmore ve Suni Williams’ı Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) götürecek olan Atlas V roketiyle yarın fırlatılacak. Sizce fırlatma bir kez daha ertelenecek mi?

source

Spread the love <3

You may also like...

May
13
2024
0
Georgian opposition politician beaten by hooded thugs blames &#039;Putin&#039;s puppets&#039;

Georgian opposition politician beaten by hooded thugs blames 'Putin's puppets'

A Georgian opposition politician who was beaten by a group of hooded thugs has said he was targeted by “Putin’s...

Spread the love <3
Mar
30
2024
0
Yeni iPad mini ile bizi neler bekliyor? İşte detaylar

Yeni iPad mini ile bizi neler bekliyor? İşte detaylar

Eylül 2021’de tanıtılan 6. nesil iPad mini sonrasında gözler bu yıl tanıtılacak yeni modele çevrildi. 2024’ün üçüncü çeyreğinde tanıtılacağı tahmin...

Spread the love <3
Nis
26
2024
0
For teachers: Homework: Past Perfect

For teachers: Homework: Past Perfect

I had seen, he had seen… Intermediate Just when students think they’ve finally mastered all the past tenses the English...

Spread the love <3
Mar
27
2024
0
Wase zaps microbes to squeeze more biogas from wastewater sludge

Wase zaps microbes to squeeze more biogas from wastewater sludge

Few people get as excited about wastewater as Thomas Fudge. He has good reason: he and his colleagues believe they...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?