Teknoloji 7 Haziran 2024

Türkiye’nin ikinci astronotu için geri sayım! İşte yapacağı deneyler

Türkiye, uzay yolculuğunda önemli bir adım daha atmaya hazırlanıyor. İkinci Türk astronot Tuva Cihangir Atasever, 8 Haziran tarihinde ABD’deki Spaceport Merkezinden uzaya fırlatılacak. Atasever’in gerçekleştireceği yolculuk, “Türk Uzay Bilim Misyonu Yörünge Altı Araştırma Uçuşu” olarak adlandırılıyor.

Tuva Cihangir Atasever’in uzay görevi, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda daha önce gerçekleştirilen görevlerden farklı bir profile sahip. Bu uçuşta 7 farklı bilimsel deney gerçekleştirecek Atasever, yörünge altı uçuşunun önemini gözler önüne serecek.

Türkiye’nin ikinci astronotu için geri sayım! İşte yapacağı deneyler 14

İkinci astronot, yaptığı açıklamada deneyler ile birçok farklı konuyu inceleyeceğini söyledi. Bunlardan biri astronotların mikro yer çekimine maruz kaldıkları bölgede basınçların sağlığa olan etkisini incelemek olacak.
Star Wars tarzı uzay aracı gerçek oldu! Göreve geliyor

Star Wars evreninden fırlamış gibi görünen Dream Chaser uzay aracı, NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ne ilk yolculuğu için hazırlanıyor.

Atasever, “Alın bölgesine yerleştirilecek elektronik bir cihazla kan yayılımı ve basınç değişimleri incelenecek. Bu deneyler yalnızca Türkiye’deki uzay bilimine değil, dünyadaki astronotların gelecekte karşılaşabilecekleri sağlık sorunlarına karşı da önemli bilgiler sağlayacak” dedi. Basınç faktörü, Ay yörüngesinde inşa edilecek uzay istasyonlarında yaşayacak insanlar için oldukça önemli.

Bu kapsamda uçuşun önemine dikkat çeken Atasever, diyabetli bireylerin ihtiyaç duydukları insülini alabilmelerine olanak sağlayacak ilk denemeyi de gerçekleştirecek.

Atasever’in 3 dakika mikro yer çekiminde geçirerek gerçekleştireceği 3 deney, dinamik bir uçuşun parçası olacak. Öte yandan bütün uçuş 1.5 saatte tamamlanacak. Açıklamasında, “Mikro yer çekimi koşullarında geçireceğimiz süre yalnızca 3 dakika olacak” dedi.

İkinci Türk astronot Tuva Cihangir Atasever’in uzay yolculuğu, Türkiye’nin uzay araştırmalarına yardımcı olacak. İlk astronot Alper Gezeravcı’nın ardından, gelecekteki uzay yolculukları için önemli bilgiler sağlayacak.


source

Spread the love <3

You may also like...

Nis
21
2024
0
U.S. House passes revised bill to ban TikTok or force sale

U.S. House passes revised bill to ban TikTok or force sale

The U.S. House of Representatives passed a bill this afternoon that would require TikTok-owner ByteDance to sell the popular social...

Spread the love <3
Nis
16
2024
0
Samsung, yeni XR başlığını yakında tanıtabilir!

Samsung, yeni XR başlığını yakında tanıtabilir!

Galaxy S24 serisiyle birlikte 2024 yılına oldukça başarılı bir giriş yapan Samsung, bu başarısını son dönemde trend olan XR başlığı...

Spread the love <3
May
09
2024
0
TechCrunch Minute: When did iPads get as expensive as MacBooks?

TechCrunch Minute: When did iPads get as expensive as MacBooks?

Apple’s iPad event had a lot to like. New iPads with new chips and new sizes, a new Apple Pencil,...

Spread the love <3
Nis
03
2024
0
Three British aid workers were killed in Gaza airstrike, says charity

Three British aid workers were killed in Gaza airstrike, says charity

Three British aid workers were killed by an Israeli airstrike in Gaza, charity World Central Kitchen (WCK) has said. Nationals...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?