Teknoloji 22 Mart 2024

Windows’ta bilgisayar çökerten hata bulundu!

Mart güncellemeleriyle Windows’a getirilen Local Security Authority Subsystem Service (Lsass) Bellek Sızıntısı hatası, domain kontrol cihazlarında ciddi sorunlara ve çökmelere neden oluyor. Microsoft’a göre, bu hata Windows Server 2012 R2, 2016, 2019 ve 2022 sürümlerini etkiliyor.

Windows güncellemesi, Bellek Sızıntısı hatası nedeniyle domain kontrol cihazlarını çökertiyor

12 Mart’ta yayımlanan KB5035855 ve KB5035857 Windows Server güvenlik güncellemeleri, Lsass’da bir Bellek Sızıntısı oluşturdu. Bu sızıntı nedeniyle, etkilenen sunucularda bellek doldu ve sistemler çöktü, ardından beklenmedik yeniden başlatmalar gerçekleşti.

Windows’ta bilgisayar çökerten hata bulundu!
Windows’ta bilgisayar çökerten hata bulundu! 12

Microsoft Windows forumlarındaki yöneticiler, çoğu DC’de sürekli artan Lsass bellek kullanımı yaşandığını ve sonuçta sistemlerin çöktüğünü bildiriyor. Bellek Sızıntısı hatası nedeniyle bellek kullanımı yavaşça artıyor.


Windows’ta bilgisayar çökerten hata bulundu!

Yeni Windows 11 güncellemesi ile hatalar sona erecek mi?

Windows 11 Insider derleme 26085 güncellemesi yayınlandı. Yeni Windows 11 güncellemesi ile hangi hata ve hatalar düzeldi?

Daha küçük çevrelerde bu durum, detaylı izleme ile fark edilebiliyor. Büyük ortamlarda ise saatlik bellek kullanımı daha hızlı artıyor. Bu Windows sorunuyla ilgili daha fazla şikayet Reddit gibi platformlarda bulunabilir.

Microsoft, Kerberos kimlik doğrulama isteklerinin işlenmesiyle ilişkili olduğunu belirttiği bu Bellek Sızıntısı ile ilgili açıklama yaptı. Şirket, bu hatanın Lsass’ı çökertebileceğini ve bu durumun domain kontrol cihazlarının beklenmedik yeniden başlatılmasına yol açabileceğini söyledi.

Windows’ta bilgisayar çökerten hata bulundu!
Windows’ta bilgisayar çökerten hata bulundu! 13

Microsoft, sorunun kaynağını tespit ettiğini ve “önümüzdeki günlerde” bir çözüm yayımlayacağını açıkladı. Bu sorun çözülünceye kadar, hatalı güncellemenin kaldırılması geçici bir çözüm sağlayabilir.

Örneğin, admin haklarına sahip bir komut istemcisinde wusa /uninstall /kb:5035857 komutunu çalıştırmak mümkün. Alternatif olarak, yöneticiler, Microsoft, Windows sorununu çözene kadar sunucularını düzenli olarak yeniden başlatarak beklenmedik çöküşleri önleyebilir.

Bu hata, kurumsal Windows Server ortamlarında ciddi iş aksamalarına yol açabilir ve Microsoft’un bu tür güncellemelerde daha dikkatli olmasının gerekliliğini vurguluyor. Siz Bellek Sızıntısı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

source

Spread the love <3

You may also like...

Nis
09
2024
0
&#039;Oh my God, it&#039;s amazing&#039;: Best pictures and videos from the solar eclipse

'Oh my God, it's amazing': Best pictures and videos from the solar eclipse

A total solar eclipse plunged the skies across a swathe of North America into darkness. The moon completely blocked out...

Spread the love <3
Mar
28
2024
0
Tokenizers Explained – How Tokenizers Help AI Understand Language

Tokenizers Explained – How Tokenizers Help AI Understand Language

Tokenizers are the fundamental tools that enable artificial intelligence to dissect and interpret human language. Let’s look at how tokenizers...

Spread the love <3
Mar
14
2024
13
Huawei’nin bilgisayar hayali kısa mı sürdü?

Huawei’nin bilgisayar hayali kısa mı sürdü?

Intel ve Huawei arasında beklenmedik gelişmeler yaşanıyor. Çinli şirkete dizüstü bilgisayar işlemcileri tedarik eden Intel, ihracat lisanslarından birini bu yıl...

Spread the love <3
Mar
31
2024
0
Epic Games, 2 bin TL’lik oyunu ücretsiz verecek!

Epic Games, 2 bin TL’lik oyunu ücretsiz verecek!

Epic Games Store, oyun severlere ücretsiz oyunlar sunmaya devam ediyor. 4 Nisan ile 11 Nisan arasında oyuncular, neredeyse 2 bin...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?