Teknoloji 21 Mayıs 2024

Windows’ta yapay zeka! Copilot+ PC neler değiştirecek? (Video)

Windows’ta yapay zeka! Copilot+ PC neler değiştirecek? (Video)

Son yılların en popüler konularından biri yapay zeka ve yapay zekanın en önemli oyuncularından biri olan Microsoft, düzenlediği etkinlikte Copilot+ PC duyurusunu yaptı. PC deneyimi artık çok daha farklı olacak. Peki nasıl?

Windows’ta yapay zeka! Copilot+ PC neler değiştirecek? (Video)

Windows’ta yapay zeka! Copilot+ PC neler değiştirecek? (Video)Shiftdelete.net

Copilot+ PC’ler, kullanıcılara hem yazılımsal olarak yapay zeka desteği sunar hem de işlemcilerdeki yapay zeka birimi olan NPU’nun (Neural Processing Unit) işletim sistemi ve desteklenen uygulamalarla kullanılmasını sağlıyor. Bu, kullanıcıların daha yüksek hız ve verimlilikle çalışmasını sağlıyor.

Copilot ile entegre olan Windows, kullanıcıların tüm sorularına cevap verebiliyor. Tekrarlayan ya da gereksiz zaman alan işlerinizi Copilot’a otomatikleştirmesini sağlayabilirsiniz. Fikir üretmede zorlandığınızda size yardımcı olur, e-postalarınızı yönetir ve pek çok farklı işi yapmanıza imkan tanıyor.

Copilot+ PC’nin en iddialı AI özelliklerinden biri olan Recall, bilgisayarınızda yaptığınız her şeyi kaydederek daha sonra bu içerikleri bulmanızı sağlar. Örneğin, Discord’da yaptığınız bir konuşmayı veya üzerinde çalıştığınız belirli bir PowerPoint slaytını hatırlamak artık çok kolay.

Microsoft, Copilot’ı Windows ile daha da entegre etti. AI asistanı, Ayarlar menüsünde öneriler sunabilir, Dosya Gezgini’nde dosyaları düzenleyebilir veya aldığınız bildirimlere yanıtlar yazabilir. Ayrıca, Copilot artık OpenAI’nin yeni GPT-4o modelini kullanarak ekranınızda gördüklerinize dayanarak sorulara yanıt verebilecek.

Yapay zeka desteğine sahip uygulamalar, Copilot+ PC’lerde çalışacak ve işlemci içerisindeki NPU birimi tarafından kullanılabilecek. Bu sayede uygulamalar daha az güç tüketimiyle daha performanslı çalışacak.

  • Adobe Yazılımları: Photoshop, Lightroom ve Express başta olmak üzere Adobe’un en önemli yazılımları NPU hızlandırmalarını destekleyecek ve çok daha iyi performans gösterecek. Illustrator, Premiere Pro ve daha fazlası için destek bu yaz geliyor.
  • DaVinci Resolve: Görsel efektlerde, obje ve insanlarda NPU hızlandırmasını kullanabilecek.
  • CapCut: Video düzenleme yazılımlarından CapCut da NPU destekli işlemleri Copilot+ PC’lerde yapabilecek.
  • Cephable, LiquidText, djay Pro: Bu uygulamalarda da NPU hızlandırmayı kullanabileceğiz. Ayrıca Microsoft Studio’da yeni çeşitli efektleri daha hızlı ve kolay kullanabileceğiz.

Microsoft, Copilot+ PC için işlemci tarafında AMD, Intel ve Qualcomm ile çalıştıklarını duyurdu. Bilgisayar üreticileri arasında Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo, Samsung gibi markalar ilk Copilot+ PC modellerini duyurdu. İşte dikkat çeken bazı modeller:

Yeni Surface Pro, önceki modeldeki Intel Core Ultra işlemcinin yerine Qualcomm’un Snapdragon X Elite ve Plus çiplerini kullanıyor. Bu yeni model, önceki Surface Pro’dan %90 daha hızlı. Ayrıca, ilk kez OLED ekran seçeneği sunuluyor. 13 inçlik Surface Pro, 999.99 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak ve mavi, bej, siyah ve platin renk seçenekleriyle gelecek. Microsoft, bu cihazın önceki nesilden %80 daha hızlı olduğunu ve 22 saate kadar yerel video oynatma süresi sunduğunu belirtiyor. Surface Laptop 6, 13.8 ve 15 inç ekran seçenekleriyle geliyor.

2.5K dokunmatik ekran ve Qualcomm’un Snapdragon X Elite işlemcisi ile saniyede 45 trilyon işlem yapabilen NPU’ya sahip.

Qualcomm’un X Elite işlemcisinden güç alıyor.

Dell, XPS 13, Inspiron 14 Plus, Latitude 7455 gibi modellerinde Copilot+ PC deneyimini sunacak. Qualcomm’un X Elite işlemcisinden gücünü alacak modellerde yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran ve başarılı pil özellikleri dikkat çekiyor.

Snapdragon X Elite işlemcisi ile beraber gelecek.

14.5 inçlik 3K çözünürlüğünde Dolby Vision destekli ekrana sahip olan ürünlerde WiFi 7, 64 GB RAM gibi iddialı özellikler yer alıyor. Bu bilgisayarlar da Snapdragon X Elite platformunu kullanacak.

Samsung da 2 tane Galaxy Book4 Edge modellerini sunacak. 3K ekran, 2 tane AMOLED ekran, WiFi 7 desteği, 22 saate kadar video oynatma gibi özelliklere sahip olacak ve gücünü yine Snapdragon X Elite’ten alacak.

Genel olarak, yeni tanıtılan Copilot+ PC modellerinin büyük bir çoğunluğunun Snapdragon X Elite ile geldiğini söylemek mümkün. ARM tabanlı olan bu işlemci, Apple’ın M serisi işlemcilerine rakip olarak geliştirildi. Copilot+ PC’ler, hem yazılım hem de donanım açısından yapay zeka desteği sunarak kullanıcıların işlerini kolaylaştıracak ve verimliliği artıracak. Bu yeni nesil bilgisayarlar, geleceğin teknolojisi olarak büyük bir potansiyele sahip.

source

Spread the love <3

You may also like...

May
12
2024
0
Switzerland wins and UK flops as chaos engulfs Eurovision

Switzerland wins and UK flops as chaos engulfs Eurovision

Switzerland has won Eurovision, topping the leaderboard in a competition fraught with last-minute changes and backstage incidents. The first non-binary...

Spread the love <3
Mar
27
2024
0
Rabbit partners with ElevenLabs to power voice commands on its device

Rabbit partners with ElevenLabs to power voice commands on its device

Hardware maker Rabbit has tapped a partnership with ElevenLabs to power voice commands on its devices. Rabbit is set to...

Spread the love <3
Mar
20
2024
0
Rekabet arttı! Elektrikli otomobil fiyatları düşmeye başladı

Rekabet arttı! Elektrikli otomobil fiyatları düşmeye başladı

Elektrikli otomobil pazarı son yıllarda büyük bir değişim yaşıyor. Yayınlanan son raporlara göre, elektrikli araçların fiyatları, özellikle son iki yılda...

Spread the love <3
Nis
24
2024
0
For teachers: Homework: Numbers Vocab

For teachers: Homework: Numbers Vocab

plus, subtract, kilo, zero, billion… Intermediate For many of us basic arithmetic is as easy as 1, 2, 3. Unfortunately,...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?