Teknoloji 6 Mayıs 2024

Yemek kartı nedir ve ne işe yarar?

Yemek kartı nedir ve ne işe yarar?

İşveren tarafından çalışanlara yemek ücreti verilmesi halinde bu ücret farklı şekillerde sunulabilir. Bu seçeneklerden biri de kullanım kolaylığı ve vergi avantajı sayesinde dikkat çeken yapısı ile yemek kartı. “Peki, yemek kartını diğer seçeneklerden ayıran özellikleri neler?” diye merak ediyorsanız bunun için tüm detayları ile yemek kartı sistemini incelemekte fayda var.

Böylece hem çalışanlar hem de işverenler açısından bu sistemin faydalarını daha iyi anlamak mümkün. O halde gelin, yemek kartlarının özelliklerini ve yemek kartı seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenleri birlikte inceleyelim.

Yemek kartının ortaya çıkışı, yemek kuponu veya çeklerine dayanıyor. Teknolojinin gelişmesi ile çipli kart sistemine geçiş yapılarak hem işveren hem de çalışan açısından kullanım kolaylığı sağlayan yemek kartları kullanılmaya başlanmış durumda. Yemek kartları ile işverenlere, çalışanlarına ödeyecekleri günlük yemek bedeli üzerinden yemek ücretini toplu bir şekilde yükleme ve çalışanların da yemek kartı ile harcamalarını kontrol etme imkanı bulunuyor. 

Yemek kartı nedir ve ne işe yarar?
Yemek kartı nedir ve ne işe yarar? 12

1990’lı yıllarda hayatımıza giren yemek kartı sisteminin amacı aslında çalışanların yemek ihtiyaçları için farklı seçeneklere sahip olmasını sağlamak. Çünkü her insanın damak zevki ve sağlığı açısından tüketmesi gereken besinler farklılaşabilir. Bu nedenle bir iş yerinde sabit bir menü sunmak, tüm çalışanların yemek ihtiyacını karşılamak için yeterli olmayabilir. İşte, bu soruna çözüm olarak doğan yemek kartı ile çalışanların kendi istek ve ihtiyaçları doğrultusunda özgürce seçim yaparak yemek ihtiyaçlarını karşılaması mümkün. 

Çalışma prensibi açısından yemek kartı oldukça basit bir sisteme sahip. Yemek kartı, çalışanlara verilen yemek ücretinin karta yüklenerek ödendiği bir sistem. Çalışanlar da kartın geçerli olduğu restoran, kafe ve marketlerde yemek kartlarını kullanabilir. Böylece çalışanlar için yemek ihtiyaçlarına yönelik seçim özgürlüğü sunulurken işverenler de yemek gideri takibi için her çalışandan fiş toplamak zorunda kalmaz. 

Yemek kartı için hem çalışanlar hem de işverenler açısından avantajlı bir sistem demek mümkün. Bu avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir: 

  • Çalışanlar, yemek ve market ihtiyacı için anlaşmalı yerlerden özgürce seçim yapabilir. 
  • Yemek kartı ile iş yerinde catering ya da yemekhane gibi personel ve hizmet bedeli gibi ek iş ve mali yük sağlayan unsurlara gerek kalmaz.
  • Yemek gideri hesabı için yüzlerce fiş ile uğraşmadan tek fatura üzerinden hesaplama yapılabilir. Böylece zamandan tasarruf edilir. 
  • İşveren, çalışanlarına yemek bedeline karşılık yemek kartı verdiğinde SGK işçi ve işveren primi, gelir vergisi, damga vergisi istisnası ile KDV indiriminden yararlanır.  

Tüm bu avantajları iş yeriniz ve çalışanlarınız için daha kazançlı hale getirmenin yolu ise Edenred’den geçiyor. Hem işverneler hem de çalışanlar için tasarruflu çözümlerle dolu Edenred dünyasının yemek kartı Ticket Restaurant, Türkiye genelinde anlaşmalı 6 bin 500’ü aşkın market ile 60 bini aşkın kafe, büfe, restoranda sağladığı imkanlar ve vergi istisnası ile yemek kartı firmaları arasında hem çalışanların hem de işverenlerin favorisi. Kısacası yemek kartının benzersiz avantajları, Ticket Restaurant ile daha da kazançlı. 

Çalışanlarınız için yemek kartı seçimi yaparken pek çok yemek kartı seçeneği ile karşılaşmanız mümkün. Ancak birkaç unsura dikkat ederek bu seçenekler arasından hem sizin hem de çalışanlarınız için en iyi ve avantajlı yemek kartını seçebilirsiniz. 

“Peki, bu unsurlar nelerdir?” diyorsanız yemek kartı seçerken dikkat etmeniz gerekenleri hemen sıralayalım: 

  • Her şeyden önce yemek kartının geçerli olduğu restoran, kafe ve marketlerin sayısı oldukça önemli. Çünkü yemek kartı ne kadar geniş bir ağda geçerli olursa kullanım açısından o kadar kolay bir yapı sunar. Bu noktada online sipariş platformlarındaki kullanım yaygınlığı da mutlaka dikkate alınmalıdır.
  • Dikkat edilmesi gereken diğer bir kriter ise yemek kartında harcama limiti belirleme özelliği. Aylık, haftalık veya günlük olacak şekilde belirlenebilen harcama limiti sayesinde çalışanlarınıza vereceğiniz yemek bedelini kolaylıkla kontrol altında tutabilirsiniz. 
  • Yemek kartı seçimi yaparken fiziksel kartın kaybolma veya unutulma sorununu da göz ardı etmemeniz gerekli. Ancak dijital çözümler sunan yemek kartı firmaları ile böyle sorunların üstesinden rahatlıkla gelmeniz mümkün. Bunun için mobil uygulama üzerinden kart detaylarına ulaşma, QR ve NFC teknolojileri ile ödeme yapma kolaylığı sunan yemek kartı firmalarını tercih edebilirsiniz. 
  • Yemek kartı, sunduğu pek çok avantaj ile dikkat çekse de en avantajlı seçeneği belirlemek için yemek kartı kullanımlarında sunulan indirim ve kampanya olanaklarını da incelemenizde fayda var. İndirim ve kampanya sunan yemek kartları ile çalışanlarınızın kazançlı çıkmasını sağlayarak motivasyonlarını yükseltebilirsiniz. 
  • Yemek giderlerini hesaplamak ve çalışanlarınıza yemek bakiyesi yüklemek için kullanıcı odaklı bir sisteme sahip olan yemek kartı firmasını seçerek tüm operasyonel süreçte zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz. 

“Peki, tüm bu unsurları tek bir seçenekte bulmak mümkün mü?” diyorsanız Edenred ile tabii ki mümkün. Edenred’in yemek kartı Ticket Restaurant sayesinde bir işveren olarak vergi istisnası ve KDV indiriminden yararlanabilir, yemek giderinden tasarruf sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak Ticket Online Platformu üzerinden çalışan kartlarına bakiye yükleme, yeni kart çıkarma ve fatura kontrol işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. 

Dijital çözümlerde fark yaratan Edenred’in mobil uygulaması MyEdenred sayesinde de çalışanlarınız kart bakiyelerini ve restoran seçeneklerini uygulama üzerinden kontrol edebilir, karta gerek kalmadan mobil uygulama üzerinden ödeme işlemini gerçekleştirebilir. Online sipariş platformlarından anında ya da kapıda ödeme yaparak sipariş verebilir.

Ticket Restaurant Yemek Kartı ile %100 vergi istisnası

Siz de Türkiye’nin en çok kullanılan yemek kartı Ticket Restaurant ile Edenred’in avantajlı dünyasına katılarak yüzde 100’e varan vergi istisnası sağlamak ve çalışan başına yıllık 35 bin TL’ye kadar tasarruf etmek isterseniz Edenred web sitesi üzerinden hemen başvuru yapabilirsiniz.

source

Spread the love <3

You may also like...

May
16
2024
0
Düşük ışıkta çamur gibi görüntüye son! Canon EOS R1 özellikleri

Düşük ışıkta çamur gibi görüntüye son! Canon EOS R1 özellikleri

Yeni Canon EOS R1, fotoğraf dünyasına bomba gibi düşecek yeni özellikleri ile geliyor. Tam kare aynasız kameralar dünyasında devrim yapmaya...

Spread the love <3
Mar
10
2024
13
iPhone’da uygulamalar nasıl güncellenir? [Detaylı rehber]

iPhone’da uygulamalar nasıl güncellenir? [Detaylı rehber]

Güncel bir telefon kullanmak oldukça önemli. Zira gün geçtikçe teknoloji ilerliyor ve her geçen gün yeni bir özellikle karşımıza çıkıyor....

Spread the love <3
Mar
14
2024
11
Rocket explodes seconds after lift-off in Japan

Rocket explodes seconds after lift-off in Japan

A rocket in Japan has exploded seconds after lift-off, with flames and smoke engulfing the blast area. Debris fell from...

Spread the love <3
Nis
10
2024
0
Kiki World, a beauty brand that uses web3 for customer co-creation and ownership, raises $7M from a16z

Kiki World, a beauty brand that uses web3 for customer co-creation and ownership, raises $7M from a16z

If you think that choosing a nail polish color or which ingredients go into your face cream can’t have anything...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?