Teknoloji 7 Haziran 2024

35 kat daha hızlı yapay zeka geliyor: CDNA 4 yolda!

AMD, bu sene düzenlenen COMPUTEX 2024’te teknoloji dünyasına damgasını vuran bir performans sergiledi. Yapay zeka destekli yeni işlemcileri ve ekran kartlarıyla öne çıkan şirket, geleceğin teknolojilerinde söz sahibi olacağının sinyallerini verdi.

AMD, COMPUTEX 2024’e damga vurdu!

Etkinliğin en çok konuşulan ürünleri arasında yeni Ryzen işlemciler de vardı. Özellikle dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan Ryzen AI 300 serisi bünyesindeki güçlü yapay zeka işlem birimiyle (NPU) 50 TOPS’a varan işlem gücüne ulaşarak beklentileri aştı.

35 kat daha hızlı yapay zeka geliyor: CDNA 4 yolda! 20

Bu da bilgisayarların karmaşık işlemleri çok daha hızlı ve verimli bir şekilde yapmasını mümkün kılıyor. Zira Zen 5 mimarisi, AMD XDNA 2 ve AMD RDNA 3.5 grafik teknolojilerini bir araya getiren Ryzen AI 300 serisi sayesinde kullanıcılar çok daha akıcı ve kişiselleştirilmiş bir bilgisayar deneyimi yaşayacak.
AMD’nin yeni Zen 5 işlemcisi Ryzen 9 9950X tanıtıldı!

AMD Ryzen 9 9950X tanıtıldı, Zen 5 mimarisi ve üst düzey performansıyla dikkat çekiyor. İşte canavar dedikleri işlemcinin detayları…

AMD, oyun tutkunlarını ve içerik üreticilerini de unutmadı. Masaüstü bilgisayarlar için geliştirilen Ryzen 9000 serisi, Zen 5 mimarisiyle güçlendirilmiş işlemcileriyle yüzde 16’ya varan bir performans artışı sunuyor.

Oyunlarda ve içerik üretim programlarında sınırları zorlamayı sevenler için birebir olan Ryzen 9000 serisinin en güçlü modeli Ryzen 9 9950X, dünyanın en hızlı masaüstü işlemcisi unvanını da elinde bulunduruyor.

35 kat daha hızlı yapay zeka geliyor: CDNA 4 yolda! 21

AMD’nin bir diğer bombası ise yapay zeka geliştirmeyi ve kullanılabilirliğini kolaylaştıran AMD ROCm 6.1 platformu oldu. Radeon ekran kartlarında yapay zeka uygulamalarını daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan bu platform, geliştiriciler için yepyeni kapılar aralıyor. Ayrıca yüksek performanslı sistemler için özel olarak ürettiği AMD Radeon PRO W7900 Çift Yuvalı İş İstasyonu Ekran Kartı ile de adından söz ettirdi.

Veri merkezleri için ürettiği Instinct hızlandırıcılarıyla da iddiasını ortaya koyan şirket, gelecek planlarını da açıkladı. 288 GB HBM3E belleğe ve 6 TB/s bant genişliğine sahip olan AMD Instinct MI325X hızlandırıcı 2024’ün son çeyreğinde satışa sunulacak. 2025 yılında ise bir önceki nesilden 35 kat daha yüksek yapay zeka performansı sunan AMD CDNA 4 mimarisiyle tanışacağız.

Shiftdelete.net

AMD, yapay zeka çözümlerinin etkisini artırmak adına farklı sektörlerden devlerle de iş birliği yapıyor. Canon, Subaru, Illumina ve Hitachi Enerji gibi önemli şirketlerle yapılan iş birlikleri, sağlık, otomotiv, enerji ve yayıncılık gibi farklı sektörlerde yapay zeka destekli yeniliklerin önünü açacak.

source

Spread the love <3

You may also like...

Nis
12
2024
0
Stranded sailors rescued from remote island after spelling &#039;HELP&#039; with palm tree leaves

Stranded sailors rescued from remote island after spelling 'HELP' with palm tree leaves

Three sailors were saved from a tiny uninhabited Pacific island after forming a giant “HELP” sign using palm tree leaves....

Spread the love <3
Mar
19
2024
0
Türkiye, internetten en çok hangi ürünü alıyor?

Türkiye, internetten en çok hangi ürünü alıyor?

Türkiye’de e-ticaretin hızla büyüdüğüne dair veriler, son yıllarda dikkat çekici bir artışı gösteriyor. Özellikle pandemi döneminde e-ticaretin ivme kazanması, bu...

Spread the love <3
Nis
25
2024
0
Coordinating conjunctions

Coordinating conjunctions

(See also Subordinating Conjunctions) A coordinating conjunction joins parts of a sentence (for example words or independent clauses) that are...

Spread the love <3
Mar
20
2024
0
Yeni BMW iX2 eDrive20 satışa sunuldu! Fiyatı ve özellikleri

Yeni BMW iX2 eDrive20 satışa sunuldu! Fiyatı ve özellikleri

Elektrikli otomobil dönüşümü tam gaz devam ediyor. BMW’nin Tesla satışlarını sallayan popüler iX serisinin yeni modeli bugün Türkiye’de satışa çıktı....

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?