Teknoloji 8 Haziran 2024

5 TL’lik madeni para tedavüle resmen çıkıyor!

5 TL değerindeki madeni paraların tedavüle sunulması kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre madenin paranın ölçüleri ve tasarımı detaylandırıldı. Türkiye Yüzyılı’na özel olarak tasarlanan madeni paralar nasıl olacak?

Resmi Gazete’de yer alan karara göre 5 TL’lik madeni paralar gerçek oldu. Bu kapsamda madenin paranın çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve ağırlığı ise 8,25 gr olacak.

5 TL’lik madeni para tedavüle resmen çıkıyor! 16

Paranın ön ve arka yüzünün tasarımı da detaylandırıldı. Ön yüzündeki dış halkada sekiz köşeli Selçuklu yıldızı motifi ve bu motifin tekrarı kullanılacak. Halka ve göbeğin birleşim yerinde ise ay yıldız yer alacak. Ortada “Türkiye Yüzyılı” logosu bulunacak.
500 TL ve 1000 TL banknotları için yeni gelişme!

TCMB Başkanı Fatih Karahan’dan 500 ve 1000 TL’lik banknotlar konusunda yeni bir açıklama geldi. İşte detaylar…

Ön yüzde ayrıca 5 rakamı ve altında ise “TÜRK LİRASI” yazısı olacak. Madenin paranın basım yılı da ön yüzün alt tarafında yer alacak. Paranın arka yüzünde ise Atatürk rölyefi ve dış halkasında “TÜRKİYE CUMHURİYETİ” yazısı olacak.

Konuyla ilgili Resmi Gazete’de yer alan açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce 5 TL değerindeki madeni paraların basıldığı ifade edildi. Kararla birlikte tedavüle çıkarılacağı da belirtildi.

5 TL’lik madeni para tedavüle resmen çıkıyor! 17

Öte yandan bir süre önce TCMB Başkanı Fatih Karahan yeni banknotlar hakkında konuştu. Karahan, “500 ve 1000 TL’lik banknotlara ihtiyaç olup olmadığıyla ilgili ekiplerimiz çalışıyor” açıklamasında bulunarak söylentileri doğruladı.

Peki siz 5 TL’lik madeni para hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın…

source

Spread the love <3

You may also like...

Mar
14
2024
13
Yeni Spotify özelliği açıklandı!

Yeni Spotify özelliği açıklandı!

Popüler dijital müzik servisi Spotify, dünyanın dört bir yanından milyonlarca kullanıcıya sahip. Şirket, bu popülaritesini korumak için kullanıcı memnuniyetini artırmaya...

Spread the love <3
Nis
08
2024
0
Android kullanıcılarının ortak sorunu: Circle to Search

Android kullanıcılarının ortak sorunu: Circle to Search

Habere başlamadan önce okurlarımızın yorumunu merak ettiğimiz bir soru var: Sizce de yapay zeka bir anda hayatımıza dahil olmadı mı?...

Spread the love <3
Nis
26
2024
0
Mortgage terminology

Mortgage terminology

adjustable-rate mortgage (noun): A mortgage loan with an unpredictable interest rate which fluctuates periodically based on the state of the...

Spread the love <3
Haz
08
2024
0

Valorant PlayStation 5 ve Xbox’a geliyor! İşte tarihi

Valorant hayranları için güzel haber geldi, sevilen oyun PC’den konsollarına geçiş yapıyor. Riot Games, sonunda konsol oyuncularını da bu taktiksel...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?