Teknoloji 17 Mart 2024

Apple’dan yapay zeka atağı! MM1 model makalesi yayınlandı

Apple’dan yapay zeka atağı! MM1 model makalesi yayınlandı

OpenAI tarafından başlatılan LLM furyası, Apple ve Google’ın da yapay zeka pazarına girmesiyle birlikte hızla yükselmeye devam ediyor. Apple bünyesinde çalışan yapay zeka araştırmacıları, “MM1: Multimodal LLM Ön Eğitiminden Yöntemler, Analiz ve Anlayışlar” başlığıyla model mimarileri ve performans iyileştirmeleri ile ilgili makale yayınladı.

Apple, MM1 modelinde performans iyileştirmeleri ile ilgili makale yayınladı

Bu hafta Apple çalışanları tarafından arxiv.org’da yayınlanan makalede, farklı türdeki eğitim verilerinin ve model mimarilerinin nasıl dikkatli bir şekilde bir araya getirilmesinin yol açabileceğiyle ilgili bilgiler yer alıyor. Makalede görsel bileşenlerin ölçeklendirilmesinin önemini vurgulayan ekip, görüntü kodlayıcı seçiminin ve giriş görüntülerinin çözünürlüğünün model performansı üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunun altını çizdi.

Apple’dan yapay zeka atağı! MM1 model makalesi yayınlandı
Apple’dan yapay zeka atağı! MM1 model makalesi yayınlandı 3

Yayınlanan makalede, “Büyük ölçekli çok modlu ön eğitim için, resim yazısı, aralıklı resim metni ve salt metin verilerinin dikkatli bir karışımını kullanmanın, birden fazla kıyaslamada son teknoloji ürünü birkaç çekim sonuçlarına ulaşmak için çok önemli olduğunu gösterdik. ” ifadelerine yer verildi.


Apple’dan yapay zeka atağı! MM1 model makalesi yayınlandı

Yapay zeka doktor mu oluyor? Kulak iltihabı teşhisi

Yapay zeka şimdi de doktorluğa mı soyundu? Araştırmacılar yapay zeka kullanan bir kulak iltihabı teşhis uygulaması geliştirdi.

Ekip, görüntü kodlayıcının görüntü çözünürlüğü ve görüntü belirteç sayısıyla birlikte önemli bir etkiye sahip olduğunu, görüntü dili konnektör tasarımının ise nispeten ihmal edilebilir bir öneme sahip olduğunu tespit ettiklerini belirtti. En büyük (30 milyar parametreli) MM1 modeli, güçlü bağlam içi öğrenme yetenekleri sergileyerek, birkaç adımlık “düşünce zinciri” yönlendirmesi kullanarak birden fazla girdi görüntüsü üzerinde çok adımlı akıl yürütme gerçekleştirmesine olanak tanıdı.

Yapılan araştırmanın çıktısı, büyük çok modelli modellerin, köklü dil anlayışı ve üretimi gerektiren karmaşık, açık uçlu sorunların üstesinden gelme potansiyeline işaret ediyor. MM1 araştırması, Apple’ın, üretken yapay zeka yeteneklerini ürünlerine entegre etme konusunda ilerleyen Google, Microsoft ve Amazon gibi rakiplerini yakalamak amacıyla yapay zeka yatırımlarını hızlandırdığı bir dönemde ortaya çıktı.

Bloomberg’in yakın tarihli bir raporuna göre şirket, yapay zeka geliştirmeye yılda 1 milyar dolar harcama yolunda ilerliyor. Kaynaklar, Apple’ın “Ajax” adı verilen geniş bir dil modeli çerçevesinin yanı sıra dahili olarak “Apple GPT” olarak bilinen bir sohbet robotu üzerinde çalıştığını söylüyor.

Şirketin bu teknolojileri Siri, Mesajlar, Apple Music ve diğer uygulama ve hizmetlere entegre etmeyi planladığı belirtiliyor. Örneğin yapay zeka, kişiselleştirilmiş çalma listelerini otomatik olarak oluşturmak, geliştiricilere kod yazmada yardımcı olmak veya açık uçlu konuşma ve görev tamamlamaya katılmak için kullanılabilir.

source

Spread the love <3

You may also like...

Mar
18
2024
13
This Week in AI: Midjourney bets it can beat the copyright police

This Week in AI: Midjourney bets it can beat the copyright police

Keeping up with an industry as fast-moving as AI is a tall order. So until an AI can do it for you,...

Spread the love <3

1200 TB SSD gerçek oluyor! Ama fiyatı can sıkacak

Veri depolama teknolojileri üreten Pure Storage, DRAM kullanmayan bir tasarım sayesinde 1,2 petabayt SSD modüllerinin gerçek olabileceğini doğruladı. 1200 TB’ye...

Spread the love <3
Nis
12
2024
0
Yapay zeka, açlığın önüne geçebilir mi?

Yapay zeka, açlığın önüne geçebilir mi?

Uzmanlar dünya nüfusunun 2050’de 9.7 milyara ulaşmasını beklerken artan nüfusun gıda krizine yol açmaması için de çözümler arayışındalar. Bahçeşehir Üniversitesi’nden...

Spread the love <3
Nis
07
2024
0
Şimşek’ten iki ayrı ‘istifa’ açıklaması: İngilizce olanı daha ayrıntılı - Cumhuriyet

Şimşek’ten iki ayrı ‘istifa’ açıklaması: İngilizce olanı daha ayrıntılı – Cumhuriyet

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, görevinden istifa etti. İstifa etmesine ilişkin açıklama paylaşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?