Teknoloji 2 Haziran 2024

Büyük dolandırıcılık! Apple 12 milyon dolar zararda

Bu tür dolandırıcılık hikayelerini daha öncede görmüş olsak da dolandırıcılar bu sefer Apple’ı çok büyük bir açıkla 12 milyon dolar zarar soktular. Apple dolandırılma şoku içinde. Hatalı ürünlerin değiştirilmesi sistemindeki açık ile dolandırıcılar sahte cihazlarını yenilediler.

Apple dolandırılma şoku ile yeniden gündemde, şirketin gelişmiş premium servis hizmeti neredeyse tüm dünyada var ve kullanıcılara en iyi hizmeti vermeye çalışıyor. Bunu fırsat bilen dolandırıcılar ise üretim noktası Çin olan sahte iPhone ürünlerini Apple Store’lara hasarlı ya da arızalı şikayeti ile götürüyorlar ve Apple’In değiş tokuş için hazırda beklettiği cihazlarından birisini alıyorlar. Sahte cihazlar Apple’ın deposuna giderken kullanıcılar yeni ve orijinal cihazları ile evlerine dönüyorlar.

Büyük dolandırıcılık! Apple 12 milyon dolar zararda 14

Kaynaklar, bu dolandırıcılık işleminin Aralık 2014’ten Mart 2024’e kadar devam ettiğini ve yaklaşık 16.000 kez gerçekleştiğini söylüyor. Aradan geçen 10 yılda Apple, yaklaşık 12.3 milyon dolar zarar uğradı. Ayrıca söylenene göre bu dolandırıcılık olayı sadece iPhone için değil, Mac ve iPad’ler içinde yapıldı. Sahte modeller, ABD oturan gerçek kişiler üzerinden yapıldı. Kişilerin AppleCare garantileri kullanıldı. Sistemin mantığı; AppleCare garanti kapsamı altında Apple ürünleri gibi görünmesini saplayan çalıntı cihaz kimlikleri kullanıldı. Bu sayede sahte ürünler yenileri ile değiştirildi.
Apple’dan Vision Pro sürprizi! Türkiye’ye geliyor mu?

Apple, Vision Pro için küresel bir lansman yapmaya hazırlanıyor. Avrupa ve Asya’daki çeşitli pazarlara sunulabilir.

Dolandırıcılar, izlerini gizlemek için Kaliforniya’daki çok sayıda Apple Store’u belli aralıklarla ziyaret ettiler lakin bireylerin sahte adres ve isim kullandıklarının anlaşılması çok uzun sürmedi. 5 kişi dava ile yargılanacak ve suçlu bulunursa şikayet edilen 22 suçun her birinden yıllarca hapis cezası alabilirler. Bu suçlardan bazıları posta adresi sahtekarlığı, ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı ve sahte malların kaçaklığı olarak yer alıyor.

Peki siz bu dolandırıcılar hakkında neler düşünüyorsunuz? Lütfen aşağıdaki yorumlar kısmında düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

source

Spread the love <3

You may also like...

May
15
2024
0
iQOO Neo9S Pro lansman tarihi ve özellikleri ortaya çıktı!

iQOO Neo9S Pro lansman tarihi ve özellikleri ortaya çıktı!

Günden güne büyüyen Android telefon marketi için iQOO da yeni bir model tanıtmaya hazırlanıyor. Uzun süredir hakkında sızıntılar ortaya çıkan...

Spread the love <3
Mar
27
2024
0
Senior ReactJS Dev Skills

Senior ReactJS Dev Skills

Spread the love <3

Spread the love <3
Nis
28
2024
0
Deal Dive: Givebutter is turning a profit making tech for nonprofits

Deal Dive: Givebutter is turning a profit making tech for nonprofits

Givebutter started in a George Washington University dorm room in 2016 as a software solution to make nonprofit fundraising more...

Spread the love <3
Nis
15
2024
0
Steam’de Fallout çılgınlığı yaşanıyor! İşte sebebi

Steam’de Fallout çılgınlığı yaşanıyor! İşte sebebi

Fallout dizisi 10 Nisan tarihinde Amazon Prime’da gösterime girdi. Dizi, hem Fallout dünyasına aşina olan oyuncuları hem de bu dünyaya...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?