Teknoloji 1 Haziran 2024

Ha gayret zengin adam! Titanik enkazına gidiyor

Titanik enkazı için yapılacak yeni bir keşif gezisi planına hazırlıklar başladı ve bu sefer başrolde Ohio’lu emlak milyarderi Larry Connor var. Başlamadan hatırlatalım, Titan denizaltısının Titanik enkazına giderken yaşadığı trajik felaketin üzerinden sadece bir yıl geçti. Son gidenlerin henüz mezarları bile soğumamışken zenginler neden bu kadar hevesli? Bu arkadaşların bilip de bizim bilmediğimiz bir şey mi var?

2026 yazında Titanik enkazı alanına cesur bir keşif yolculuğu planlayan Connor, yanında Triton Submarines’in kurucusu ve CEO’su Patrick Lahey’i de götürüyor. Larry Connor, bu görevin sadece ikonik Titanik enkazı alanına ulaşmaktan ibaret olmadığını söylüyor. Bu keşif gezisiyle, derin deniz keşiflerinin güvenli ve sorumlu bir şekilde yapılabileceğini dünyaya kanıtlamak istiyor.

Ha gayret zengin adam! Titanik enkazına gidiyor 16

Connor Titanik enkazı keşif gezisi için, “Okyanus son derece güçlü olabilir, ancak doğru şekilde yaklaşırsanız harika, keyifli ve gerçekten hayat değiştirici olabilir” diyor. Yanında ise denizaltı konusunda uzman olan Patrick Lahey var. İkili, 20 milyon dolarlık Triton 4000/2 Abyssal Explorer denizaltısıyla dalış yapacak.
Ünlü YouTuber, ölümle sonuçlanan Titanik gezisi için davet aldığını açıkladı!

Ünlü YouTuber MrBeast, geçtiğimiz günlerde ölümle sonuçlanan Titanik gezisi için davet aldığını açıkladı. İşte ayrıntılar…

Kullanacakları Triton 4000/2 Abyssal Explorer denizaltısını, Titanik’in yaklaşık 3 bin 800 metre derinliğindeki dinlenme yerinde bulunan aşırı basınçlara dayanacak şekilde tasarladılar. Bu basınç, her santimetrekareye bir filin ağırlığına eşdeğer. Söylediklerine göre bu denizaltı, Titan’ın yaşadığı talihsiz olaydan çok daha yüksek güvenlik standartlarına sahip. Bu da, Connor ve Lahey’in görevlerini güvenle tamamlamalarını sağlayacak.

Ha gayret zengin adam! Titanik enkazına gidiyor 17

Derin deniz turizmi, uzay turizmi gibi zenginlerin yeni macerası haline geldi. OceanGate, Titanik enkazı keşif gezileri için kişi başı 250 bin dolar gibi yüksek bir ücret talep ediyordu. Triton Submarines de derin denizleri keşfetme tutkusu olan varlıklı müşterilere hitap ediyor. Henüz ne kadar ücret talep edecekleri belli değil.

Ne kadar zengin de olsanız, bu tür keşif maceraları büyük riskler barındırıyor. Titanik enkazı, geniş batık alanı nedeniyle navigasyon ve denizaltının bütünlüğü açısından tehlikeler oluşturuyor. Connor ve Lahey, Titanik enkazı keşif gezisinin güvenliğini sağlamak için titizlikle çalıştıklarını belirtiyor. Ki öyle de yapmaları lazım.

Titan denizaltısının Haziran 2023’te yaşadığı trajik çöküş, derin deniz görevlerinin doğasında var olan riskleri gözler önüne serdi. Connor ve Lahey, 2026’da gerçekleştirecekleri bu keşif gezisinin derin deniz keşiflerine dair algıları değiştireceğine inanıyor. Siz de inanıyor musunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

source

Spread the love <3

You may also like...

Nis
06
2024
0
A How to Start a Career in Site Reliability Engineering – SRE Career Guide

A How to Start a Career in Site Reliability Engineering – SRE Career Guide

If you’re considering a career in the Site Reliability Engineering (SRE) field, you should understand what SREs do, how to...

Spread the love <3
Mar
30
2024
0
Nine crypto VCs on why Q1 investments were so hot and how it compares to previous bull market

Nine crypto VCs on why Q1 investments were so hot and how it compares to previous bull market

If the 2023 crypto venture landscape was an ice-cold pot of water, the first quarter of 2024 is the part...

Spread the love <3
May
02
2024
0
Sevilen web tarayıcısı, Windows 11 için yayınlandı!

Sevilen web tarayıcısı, Windows 11 için yayınlandı!

The Browser Company tarafından geliştirilen ve 2022’de kullanıma sunulan Arc Browser, yalnızca Apple cihazlarda kullanılabiliyordu. Neyse ki bu web tarayıcısı,...

Spread the love <3
Mar
09
2024
10
Olive oil most stolen item in Spanish supermarkets as gangs target &#039;liquid gold&#039;

Olive oil most stolen item in Spanish supermarkets as gangs target 'liquid gold'

Olive oil is now the most stolen product in supermarkets in Spanish regions covering about half the country, according to...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?