Teknoloji 4 Haziran 2024

Intel Lunar Lake serisi mobil işlemciler tanıtıldı! Ne kadar güçlendi?

Intel, geçtiğimiz yıl Core Ultra adlandırmasına geçiş yaparak işlemcilerinde yeni bir dönem başlattı. COMPUTEX 2024 etkinliği kapsamında ise Lunar Lake serisi mobil işlemciler görücüye çıktı. Yapay zeka odaklı Intel modelleri neler vadediyor?

Intel, Lunar Lake adlı yeni nesil işlemcilerini COMPUTEX 2024’te sergiledi. Yeni platformlar, önümüzdeki yıldan itibaren ince ve hafif dizüstü bilgisayarlara güç sağlamayı amaçlıyor. Intel’in Meteor Lake çiplerine göre CPU tarafında önemli iyileştirmeler vadediyor.

Intel Lunar Lake serisi mobil işlemciler tanıtıldı! Ne kadar güçlendi? 16

Lunar Lake, Microsoft tarafından geliştirilen Copilot+ PC gereksinimlerini karşılayan ilk işlemci ailesi olacak. Yapay zeka destekli bilgisayarları kapsayan bu platform, çekirdeklerde önemli yenilikleri beraberinde getiriyor. Intel, Lion Cove performans ve Skymont verimlilik çekirdeklerinde hibrit bir tasarımı benimsiyor.
Intel tarih verdi! Yeni masaüstü çipi Arrow Lake geliyor

Masaüstü bilgisayarlar için tasarlanan Intel Arrow Lake özellikleri ve çıkış tarihi belli oldu. Peki ne zaman geliyor?

Şirket, verimlilik çekirdeklerinin tek başına Meteor Lake yongalarıyla aynı performansı sağlayabileceğini iddia etti. Hatta gücünün yalnızca üçte birini kullanarak bu performansa ulaşabilecek. Performans çekirdekleri ise aynı güç kullanımında yüzde 50’ye kadar daha yüksek tek iş parçacıklı performans sunacak.

Diğer önemli gelişmeler arasında saniyede 48 trilyon işlem gücüne sahip 4 kat daha hızlı NPU birimi yer alıyor. Özellikle yapay zeka işlemleri için kullanılan bu birim, CPU+GPU+NPU şeklinde hibrit tasarımın bir parçası olacak.

Intel, Lunar Lake’in CPU, GPU ve NPU arasında toplamda saniyede 120 trilyon işlem gücü sağlayacağını tahmin ediyor. Çiple birlikte gelen Xe2 tabanlı Intel Arc GPU ise Meteor Lake’ten yüzde 50 daha iyi grafik performansı vadediyor.

Intel Lunar Lake serisi mobil işlemciler tanıtıldı! Ne kadar güçlendi? 17

Intel, en yeni mobil işlemci ailesini önümüzdeki yıla kadar satışa sunmayı planlıyor. Büyük bilgisayar üreticilerinin Copilot+ PC deneyimini Intel ile sunmasını bekliyoruz.

source

Spread the love <3

You may also like...

Nis
04
2024
0
&#039;Terrifying&#039; aftershocks hit Taiwan after earthquake as search for missing continues

'Terrifying' aftershocks hit Taiwan after earthquake as search for missing continues

“Terrifying” aftershocks have led to people sleeping in tents as the search for missing people continues following Taiwan’s strongest earthquake...

Spread the love <3
Nis
16
2024
0
144 Hz OLED ekran ve OIS Leica kamera! Xiaomi 14T için ilk bilgiler geldi

144 Hz OLED ekran ve OIS Leica kamera! Xiaomi 14T için ilk bilgiler geldi

Akıllı telefon işindeki payını artırmak için çalışmalarını sürdüren Xiaomi’de merakla beklenen 14T serisi için geri sayım başladı. Seriyle ilgili bugüne...

Spread the love <3
Nis
11
2024
0
Tablet pazarı karışacak! Devasa bataryalı Redmi Pad Pro tanıtıldı

Tablet pazarı karışacak! Devasa bataryalı Redmi Pad Pro tanıtıldı

Xiaomi, ana vatanı Çinde gerçekleştirdiği etkinlikte yeni ürünlerini tanıttı. Bu ürünlerden biri de Redmi Pad Pro oldu. Peki orta segment...

Spread the love <3
Nis
14
2024
0
Ticaret savaşı kızışıyor! Çin’den ABD’yi karıştıracak misilleme

Ticaret savaşı kızışıyor! Çin’den ABD’yi karıştıracak misilleme

Son yıllarda Amerika Birleşik Devletleri ve Asya’nın parlayan yıldızı Çin arasındaki ticaret savaşı hız kazandı. İki ülkeden farklı hamleler geliyorken...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?