Teknoloji 4 Haziran 2024

TÜRKSAT 6A uzaya gidiyor! Fırlatma için geri sayım başladı

Türkiye, uzay teknolojilerindeki iddiasını bir kez daha gösterdi. Bu kapsamda ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A, fırlatılmak üzere ABD’ye götürüldü. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TÜRKSAT 6A’nın Temmuz’un ilk haftası fırlatılması planlandığını dile getirdi. Peki TÜRKSAT 6A’nın görevi ne olacak?

İlk yerli ve milli haberleşme uydusu, dünyadan 35 bin 786 kilometre uzaklıkta sabit yörüngede görev yapacak. Bakan Kacır, TÜRKSAT 6A’nın yüzde 80’in üzerinde yerlilik oranına sahip olduğunu ve Türkiye’yi haberleşme uydusu üretebilen 11 ülke arasına dahil ettiğini belirtti.

TÜRKSAT 6A uzaya gidiyor! Fırlatma için geri sayım başladı 16

Yerli uydu projesinde; tasarım, alt bileşen üretim, entegrasyon ve test gibi aşamalar yerli olarak tamamlandı. Uydunun uçuş bilgisayarları, güç dağıtım ve düzenleme birimleri, yıldız izler, tepki tekeri, elektrikli itki sistemi (EİS) gibi 24 farklı çeşitte toplam 84 ekipman yerli olarak üretildi.
Apple, katlanabilir iPhone için sil baştan yapıyor! İşte yeni tarih

İlk iPhone Fold modeli ne zaman çıkacak? Katlanabilir iPhone için bazı planların suya düştüğü belirtildi. İşte detaylar.

Ayrıca uydunun 396 çevresel ve fonksiyonel testten geçtiği belirtildi. Bunlar arasında fırlatma esnasında maruz kalacağı titreşim ve akustik yüklerinin simüle edildiği mekanik testler, uzaydaki ısıl şartların ve vakum ortamının simüle edildiği ısıl vakum testleri ve anten performans testleri yer alıyordu.

TÜRKSAT 6A’nın yörüngeye yerleşme operasyonu ve devreye alma işlemleri Türk mühendisler tarafından gerçekleştirilecek. Fırlatma sonrasında ise Türksat AŞ’ye teslim edilecek ve 15 yıldan fazla süre boyunca hizmet verecek.

TÜRKSAT 6A uzaya gidiyor! Fırlatma için geri sayım başladı 17

Bakan Kacır, yerli uydunun ülkenin stratejik güvenliği için önemli bir adım olduğunu belirtti. “Uydu teknolojilerinde bugüne dek elde ettiğimiz Ar-Ge ve üretim kabiliyetimizi ticarileştireceğiz. Ülkemizin stratejik güvenliği için Milli uydu markamızı oluşturacağız” dedi.

source

Spread the love <3

You may also like...

Mar
31
2024
0
Samsung ve Apple arasında ipler gerildi! iPhone’un geleceği tehlikede

Samsung ve Apple arasında ipler gerildi! iPhone’un geleceği tehlikede

Apple, iPhone SE 4 ile birlikte küçük ekranlı akıllı telefon serisine büyük yenilikler getirmeyi planlıyor. Ancak şirketin ana ekran tedarikçisi...

Spread the love <3
Nis
12
2024
0
Fiyat performans odaklı Huawei P70 nasıl görünecek? İşte tasarımı

Fiyat performans odaklı Huawei P70 nasıl görünecek? İşte tasarımı

Huawei‘nin 2019’de ABD tarafından kara listeye alınması ve yaptırımlara maruz kalması telefon işindeki dengeleri değiştirdi. Çinli üretici özellikle 5G ile...

Spread the love <3
Mar
19
2024
0
BBC Learning English - The English We Speak / Say no more - bbc.co.uk

BBC Learning English – The English We Speak / Say no more – bbc.co.uk

When you understand something that someone’s suggesting or trying to explain, there’s a way to tell them you understand! Learn...

Spread the love <3
Nis
16
2024
0
Elon Musk plans to charge new X users to enable posting

Elon Musk plans to charge new X users to enable posting

Elon Musk is planning to charge new X users a small fee to enable posting on the social network and...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?