Teknoloji 4 Haziran 2024

Kesinleşti! Kripto para ve borsa varlıklarına vergi geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf tedbirlerinin kararlılıkla uygulanacağını ve kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin süreceğini açıkladı. Bakan Şimşek, katıldığı istişare toplantısında yaptığı sunumda ekonomik programın sorunsuz ilerlediğini ve cari açığın ve enflasyonun düşürülmesine yönelik yeni adımlar atıldığını belirtti.

Tasarruf seferberliği: Kriptodan borsaya yeni vergi düzenlemeleri geliyor!

Şimşek, milletvekillerinin de tasarruf tedbirlerini dikkate alarak hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak, yatırım ödeneklerinde yüzde 15’lik kesinti yapılacağını ve fiziki ilerlemesi yüzde 75’in üzerinde olan yatırım projelerine öncelik verileceğini söyledi. Kamu yatırım programına yeni proje alınmayacağını da ekledi.

Kesinleşti! Kripto para ve borsa varlıklarına vergi geliyor 14

Tasarruf paketinin bir sonraki aşamasında ise Kamu İhale Yasası’nın Avrupa standartlarına uyumlu hale getirileceği, KİT’lerdeki yönetim anlayışının değiştirileceği ve birçok vergi muafiyeti, indirimi, teşviki ve istisnasının kaldırılacağı belirtildi. Fon gelirlerinden alınan vergilerin de artırılacağı müjdesini veren Şimşek, bu konuda dünyadaki uygulamalara dikkat çekerek, elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi gerektiğini ifade etti.
Kripto para yasası TBMM’de! İşte bilmeniz gerekenler

Kripto para yasası TBMM’ye sunuldu. SPK ve TÜBİTAK’ın yetkili olarak seçileceği düzenleme kapsamında borsalara düzenleme getirilecek.

Şimşek, kripto varlıklardan ve borsada yapılan işlemlerden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesine yönelik yeni düzenlemelerin de yolda olduğunu açıkladı. “Dünyada da böyle, bir gelir elde ediliyorsa bunun vergisi de olmalı. Kripto varlıklar, borsada işlem gören varlıklar, yatırım fonları vb. bunların disipline edilmesi lazım” dedi.

Yabancı sermayenin Türkiye’ye ilgi duyduğunu ancak yabancı sermaye girişinin artması için bazı koşulların yerine getirilmesi gerektiğini belirten Şimşek, “Yabancı sermaye gideceği ülkedeki kurallara bakar, hukuki güvencelere bakar. Biz bunları sağlarsak, kuralları net olarak koyarsak yabancı sermaye de gelir” değerlendirmesini yaptı.

Uzun yıllardır zarar açıklayan şirketlere yönelik yeni tedbirlerin de geleceğinin sinyalini veren Şimşek, “20 yıl boyunca zarar eden bir şirketi açık tutar mısınız? Yüksek teknoloji Teslavari firmalar istisna tabi. Ama normal geleneksel bir sektörden 5 yıl üst üste zarar etseniz devam eder misiniz? İstisna ve muafiyetlere bakıyoruz. Bütün bu konuları içeren önemli bir çalışmamız var. Belirli bir noktaya gelince kamuoyuyla paylaşırız” dedi.

Enflasyonla mücadele çalışmalarına da değinen Şimşek, “Enflasyon kalıcı olarak düşecek. Ne örtük ne açık bir kur taahhüdümüz yok. Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kaynak girişi var. Son 12 ayda yaklaşık 17 milyar dolarlık net yabancı girişi oldu. Yabancıların tahvillerdeki oranı yüzde 10’lara gidiyor. Enflasyonu indireceğimize dair güven arttığı zaman ben inanıyorum çok ciddi fon akışı olacak” ifadelerini kullandı.

source

Spread the love <3

You may also like...

Nis
24
2024
0
X’in YouTube rakibi TV uygulaması duyuruldu!

X’in YouTube rakibi TV uygulaması duyuruldu!

Eski adıyla Twitter olan X, “X TV Uygulaması” adlı, akıllı televizyonlarınızda da gerçek zamanlı içeriklere erişebileceğiniz yeni platformunu duyurdu. Bu...

Spread the love <3
May
15
2024
0
LearnLM is Google’s new family of AI models for education

LearnLM is Google’s new family of AI models for education

Google says it has developed a new family of generative AI models “fine-tuned” for learning: LearnLM. A collaboration between Google’s...

Spread the love <3
May
01
2024
0
iPhone’lardaki hata, kullanıcıları deliye döndürdü! Apple’dan açıklama geldi

iPhone’lardaki hata, kullanıcıları deliye döndürdü! Apple’dan açıklama geldi

Apple, iPhone’ların işletim sistemi iOS için yazılım geliştirme çalışmalarını sürdürüyor ve sürekli olarak yeni güncellemeler yayınlıyor. Bu güncellemeler önemli yenilikleri...

Spread the love <3

Android telefonlarda yapay zeka dönemi! Google tarih verdi

Google, yapay zeka modellerini doğrudan akıllı telefonlara getirmeyi planlıyor. Yapay zekanın, son zamanlarda “standartlaşan” mobil pazara yeni bir soluk getirebileceğini...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?