Teknoloji 8 Haziran 2024

Türk teknolojisine Avrupa’dan rekor destek!

Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM), Türkiye’de bilim ve teknoloji alanında tarihi bir başarıya imza attı. Avrupa Birliği Çerçeve Programları kapsamında yürütülen Teaming for Excellence çağrısı sonucunda SUNUM’un koordinatörlüğünde hazırlanan Team-NANO projesi 9 milyon Euro’luk hibe almaya hak kazandı.

SUNUM’a AB’den 9 milyon euro destek

Bu destek, bugüne kadar Türkiye’den tek bir kuruluşa verilen en yüksek miktar olma özelliğini taşıyor. Ayrıca, Ufuk 2020 programının başlangıcından bu yana Türkiye’den bir projenin ilk kez Teaming çağrılarında fonlanması açısından da tarihi bir anı temsil ediyor.

Türk teknolojisine Avrupa’dan rekor destek! 14

SUNUM Direktörü Prof. Dr. Fazilet Vardar, projenin Türkiye’nin ileri teknoloji altyapısı ve insan kaynağı için önemli bir atılım olduğunu vurguladı. 6 yıl sürecek olan proje, mikro-nano fabrikasyon ve esnek elektronik alanlarında yoğunlaşacak.
Dünyaca ünlü uçak motoru üreticisi Türkiye’de yeni yerleşkesini açtı!

Dünyaca ünlü uçak motoru üreticisi GE Aerospace, İstanbul Kartal’da yeni bir Türkiye Teknoloji Merkezi (TTC) yerleşkesi açıyor.

Prof. Dr. Vardar, bu projenin 6550 Sayılı Kanun kapsamında faaliyet gösteren ve Ulusal Araştırma Altyapılarından biri olan SUNUM’un, Türkiye’nin teknoloji üretimi ve inovasyon alanlarında üst sıralara yükselmesinde itici bir güç olacağına inandığını ifade etti.

Team-NANO projesi, SUNUM’un altyapısını ve teknik yeteneklerini daha da geliştirmek için İngiltere’deki The University of Southampton ve Hollanda’daki Delft University of Technology gibi dünyaca ünlü üniversitelerle iş birliği yapmasını sağlayacak.

Bu iş birliği, Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanında uluslararası rekabet gücünü artırarak, yeni nesil esnek elektronik sistemler ve mikro-nano fabrikasyon süreçlerinde öncü bir rol üstlenmesini hedefliyor.

2010 yılında kurulan ve 2017’den beri 6550 sayılı kanun kapsamında faaliyetlerini sürdüren SUNUM, nanoteknoloji alanında Türkiye’nin önde gelen araştırma merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Merkez, nanomalzemelerin sentezi, karakterizasyonu ve nanoyapılardan geliştirilen mikro-nano sistemlerin tasarımı ve üretimi gibi konularda geniş bir yelpazede hizmet veriyor.

SUNUM bünyesinde bulunan ileri teknoloji ekipmanlar, atomik çözünürlükte görüntüleme, hızlı gen dizilimi ve ince film biriktirme gibi alanlarda araştırmacılara önemli olanaklar sunuyor. Merkez, tıp, kimya, ilaç, enerji, otomotiv ve çevre gibi farklı sektörlerden 350’ye yakın kurumla iş birliği yaparak, nanoteknolojinin sunduğu olanakları farklı disiplinlere taşıyor.

SUNUM, ulusal ve uluslararası düzeyde yürüttüğü çalışmalarla, Türkiye’nin bilimsel ve teknolojik gelişimine önemli katkılarda bulunuyor. Merkez, Team-NANO projesi ile elde edeceği ivmeyle, Türkiye’nin nanoteknoloji alanında küresel bir merkez olma yolunda emin adımlarla ilerleyecek.

source

Spread the love <3

You may also like...

May
09
2024
0
BBC Learning English - 6 Minute English / Should we farm octopus? - BBC

BBC Learning English – 6 Minute English / Should we farm octopus? – BBC

Is it OK to farm octopus when they have been shown to experience feelings? Beth and Neil discuss this and teach...

Spread the love <3
Mar
20
2024
0
En iyi İngilizce konuşma uygulamaları! - ShiftDelete.Net

En iyi İngilizce konuşma uygulamaları! – ShiftDelete.Net

SDN NetworkSDN Teknoloji HaberleriMediatrend Teknolojik Yaşam DergisiKonuşma ve yazma dersleri, telaffuz örnekleri ve hafıza alıştırmaları gibi özelliklere sahip olan en...

Spread the love <3
Mar
18
2024
11
FIFA chief condemns &#039;shocking&#039; violence after fans attack players in Turkey

FIFA chief condemns 'shocking' violence after fans attack players in Turkey

FIFA president Gianni Infantino has called for immediate action after Trabzonspor fans attacked the players of Fenerbahce during “shocking” violence...

Spread the love <3
Nis
27
2024
0
13: Could You Teach Without Grades?

13: Could You Teach Without Grades?

This year, Starr Sackstein made a drastic change in her high school English and journalism classes: After years of feeling...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?