Teknoloji 8 Haziran 2024

Apple, iOS 18 ile birlikte CarPlay özelliklerini genişletiyor!

Yılın ve Apple’ın en büyük etkinliklerinden biri olacak WWDC 2024’ten birkaç gün uzaktayken, etkinlikte duyurulması beklenenler günden güne açığa çıkmaya devam ediyor. 10 Haziran’da başlayacak WWDC 2024’te iOS 18, iPadOS 18 gibi işletim sistemleri ve yapay zeka özellikleri duyurulacak. Ayrıca ortaya çıkan duyurulara göre Apple CarPlay için de yeni özellikler gelecek. İşte Apple CarPlay erişilebilirlik özellikleri…

Geçtiğimiz ay Apple, tanıtılacak özelliklerden bazılarını göstermişti. Bu özelliklerden bazıları iPhone ve iPad modelleri için gelirken, diğerleri Vision Pro için tanıtılacaktı. Şimdi de yapılan son resmi duyurulara göre Apple, CarPlay için bazı erişilebilirlik özellikleri duyurmaya hazırlanıyor.

Apple, iOS 18 ile birlikte CarPlay özelliklerini genişletiyor! 14

Apple’ın getireceği özellikler arasında özellikle işitme engelli veya az duyan şoförler için uygun olacak Sesli Kontrol, Ses Tanıma, ve Renk Filtreleri gibi yenilikler geliyor. İşte firma tarafından yapılan paylaşıma göre gelecek özellikler:

  • Sesli Kontrol: CarPlay’i yalnızca sesle yönlendirme ve uygulamaları kontrol etme
  • Ses Tanıma: İşitme engelli veya işitme zorluğu çeken sürücüler veya yolcular için araç kornaları ve sirenleri tanıyan ve uyaran sistem
  • Renk Filtreleri: Renk körlüğü olan kullanıcılar için CarPlay arayüzü görsel açıdan daha kullanışlı hale gelecek
  • Kalın Metin ve Büyük Metin: Görme zorluğu çeken kullanıcılar için daha kalın ve büyük metinlerApple yapay zekayı başka bir isimle tanıtabilir!

10 Haziran’da yapılacak WWDC’de Apple yapay zekasını Apple Zeka olarak tanıtabilir. Yeni raporlar Apple’ın OpenAI ile anlaşmasını gösteriyor.

Bunların yanı sıra, iOS 18 ile birlikte duyurulması beklenen erişilebilirlik özellikleri arasında göz takibi, müzik hissi, araç hareket ipuçları, sesli kısayollar, Hover Typing, ve dahası bulunuyor. 10 Haziran’da düzenlenecek WWDC 2024 etkinliğinde tanıtılması beklenen iOS 18, yapay zeka özellikleri ile de ilgiyi üzerine toplayacak.

Peki ya sizce iOS 18 ve Apple CarPlay erişilebilirlik özellikleri kullanışlı olacak mı? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

source

Spread the love <3

You may also like...

React in 100 Seconds

React is a little JavaScript library with a big influence over the webdev world. Learn the basics of React in...

Spread the love <3
Nis
12
2024
0
X is removing ability to hide checkmarks for premium users

X is removing ability to hide checkmarks for premium users

Last year, Elon Musk’s social network X (formerly known as Twitter) rolled out a feature for paid users to hide...

Spread the love <3
Şub
29
2024
13
LG ve Meta, Apple’a karşı güçlerini birleştiriyor!

LG ve Meta, Apple’a karşı güçlerini birleştiriyor!

LG ve Meta, teknik güçlerini birleştirmeye karar verdi. Yapılan son açıklamaya göre iki şirket, yeni nesil XR deneyiminin önünü açmak...

Spread the love <3
Nis
24
2024
0
Campus, a community college startup, receives $23M Series A extension led by Founders Fund

Campus, a community college startup, receives $23M Series A extension led by Founders Fund

Although many students in the United States enter community colleges intending to transfer to four-year universities, only 16% of those...

Spread the love <3
Whatsapp İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?